30 cultuur of andere invloeden dit mede brengen. «Op het oogenblik dat zulk een grens door de koopakte eigendomsgrens wordt, stemt hare plaats dus niet meer overeen met die op de kaart, zonder dat de kooper of verkooper dit vermoedt. Hierin ligt een der redenen waarom zelfs de meest nauwkeurige kaart op fiscalen grondslag op den duur niet bijgehouden kan worden. Een kaart, die niet bijgehouden kan worden vormt een gebrekkig, een onvoldoend fondament voor de boekhouding van den eigendom. Deze boekhouding behoort te berusten op het perceel als eenheid. Daartoe is noodig eene kadastrale aanduiding van het perceel, welke niet verandert, zoolang de grenzen van het perceel niet veranderen tengevolge van de openbaar-making eener akte; dus een perceel uitsluitend gevormd door grenzen van zakelijke reehten. Eene kaart, welke alleen dergelijke eigendomsperceelen bevat, kan duurzaam bijgehouden worden. «Elke wijziging in de grenzen blijkt uit de openbare registers." Professor Naber zegt: «Hoe kunnen partijen hunne goederen kadastraal aanduiden, waar geen de minste waarborg wordt gegeven, dat de kadastrale grenzen en de werkelijke grenzen overeenstemmen? De perceelen die zij vervreemden of bezwaren, kunnen met de kadastrale perceelen ongeveer samenvallen, maar juist daarom is de kadastrale benaming de onbepaaldste aanduiding, die men bedenken kan. Wel verre van geëischt te worden, moest zij niet zijn toegelaten.» 2) De heer Boer Hz. zegt in zijn art.: «Hervorming van ons stelsel:3) «Het grondstuk, de eenheid, waarover een zakelijk recht zich uitstrekt, vormt den grondslag voor de toepassing van de mechaniek van elk stelsel. «De zakelijkheid van het recht is juist daarin gelegen, dat het zich hecht aan deze eenheid. Zoo b. v. blijft bet hypotheekrecht rusten op een bepaald grondstuk, onafhankelijk van de wisseling der houders van dat recht. Dit noemt men het beginsel der specialiteit.» Ook zegt de schrijver in zijn art.: Het kadaster in Duitschland:4) «Het tegenwoordig kadastraal nommer is ontoereikend voor de diensten, die er van gevorderd worden. Oorspronkelijk was het de aanduiding van een perceel, zooals dit door het schijnbaar bezit begrensd was. Toch is het kadastraal nommer de vage eenheid, waarop de hypothecaire boek houding berust.» Verder: «Wat kan er dan van terughouden om aan het kadastraal nommer in de gemeenten, die hermeten moeten worden, de beteekenis te geven, die het in waarheid maakt tot een hecht fonda ment voor de ontwikkeling van ons eigendomsrecht, die buitendien de kosten aan de periodieke vernieuwing verbonden bespaart.» 1) (Tijdschrift voor K. en L. VIII blz. 4 en 5.) 2) Tyd. voor K. en L. VIII blz. 16G. 3) Tijd. voor K. en L. VI blz. 156. 4) Tyd. voor K. en L. I blz. 87 en 88.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 32