31 Het bovenstaande houdt de scherpe veroordeeling in van het kadastraal nommer, als basis van het eigendomsrecht. De overschrijving van vaste goederen in Nederlandsch-Indië wordt geregeld door de ordonnantie in Stb. 1873 No. 38. Daarmede houdt verhand de instructie van de gouvernements landmeters opgenomen in Stb. 1837 No. 3. Vestiging en oyergang van zakelijke rechten heeft plaats op poene van nulliteit hij akte verleden ten overstaan in residentiën, waar Raden van Justitie gevestigd zijn, van een of twee commissarissen uit die raden, en in residentiën, waar die raden niet gevestigd zijn, voor den resident of assistent-resident. Bij overgang is aangifte hij den land meter vereischt, die eene zoogenaamde landmeterskennis opmaakt, welke de basis is voor de opmaking van de akte van overdracht. Een model eener landmeterskennis is gegeven bij Stb. 1842 No. 17. Bij vestiging van een zakelijk recht wordt van het object een meetbrief opgemaakt. Het model van een zoodanigen meetbrief is mede gegeven bij bovengenoemd Staatsblad 1842 No. 17. In den aanhef wordt eene algemeene beschrijving gegeven van de ligging van het perceel naar bestuurs-afdeelingen, district, dessa of kampong. Verder een verwijzing naar de blokkaart door vermelding van blokletter en nommer. Daarna in volgorde: het verpondingsnommer en de taxatie; een kaart, schets of plattegrondteekening; de omschrijving van de bebouwing; de belendingen; de afmetingen in koersen en lengten. Aan het slot de inhoudsgrootte, de naam en voornamen van den aan vrager of den eigenaar. Bij overgang mag de landmeter het perceel op kosten van den belang hebbende hermeten, ingevolge art. 12, 2e alinea der instructie. Volgens de gegevens dezer opname wordt meest een nieuwe meetbrief gemaakt, welke de oude vervangt en in de akten van overdracht genoemd wordt. Aan verkoop of overdracht van een gedeelte van een onroerend goed, dat het onderwerp van een gerechtelijke akte uitmaakt, gaat splitsing vooraf, waartoe ingevolge art. 17 een landmeters-kennis noodig is en waarbij aan belanghebbenden worden uitgereikt de benoodigde meet- of belendingsbrie ven, zoowel van het gesplitste of afgescheiden gedeelte, als van dat, hetwelk daarna van het geheel nog overblijft.» Deze bepaling maakt de overdracht van kleine stukken grond, het gevolg dikwijls van een grensregeling tusschen buren, zeer kostbaar en 1) Zie ook voor den z. g. agrarischen eigendom Stb. 1873 No. 38.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 33