32 werkt den verzwegen of geheimen overgang in de hand. Vele afwijkingen in den vorm van perceelen, welke werden toegeschreven aan het slecht meten van de oude gouvernementslandmeters, zijn het gevolg van ver zwegen overdracht en van grensregeling tusschen buren. De landmeter, als bewaarder van het verpondingskohier, boekt elk perceel, dat is elk grondstuk, dat het onderwerp uitmaakt van eene gerechtelijke akte, onder een afzonderlijk hoofd en nommer, en dit is als zoodanig het object van de grondbelasting onder den naam van verponding bekend. Het verpondingsnommer is, behoudens splitsing en samentrekking, onveranderlijk. Het identificeert het perceel en als eenheid der gerechte lijke akte is het mede eene juridische eenheid. Het verpondingskohier houdt den burgerlijken staat der perceelen in. In de ordonnantie van 1834 No. 37 zoekt men vergeefs naar de wijze, waarop het object in de akte zal worden aangeduid. Art. 15 vermeldt alleen, dat de landmeters-kennis, behalve de beschrijving van het goed, ook zal vermelden den naam van den eigenaar enz. Waarin die beschrijving zal bestaan, wordt niet gezegd. Bij Stb. 1842 No. 17 is echter in ampliatie op art. 15 gegeven het model eener gerechtelijke akte van overgang bij erfenis, waarvan «de vorm zooveel mogelijk moet worden geobserveerd, zullende vooral in acht moeten worden genomen, dat in de landmeters kennissen en eigendomsbewijzen, wat betreft de verdeeling, omschrijving en de toekenning van den eigendom, volkomen overeenkomst bestaat.» Het oorspronkelijke model van het verpondingskohier is vastgesteld bij ordonnantie, volgens welke op de eilanden Java en Madoera zal worden geheven het middel der verponding, Stb. 18 3 no. 5. De registratie der perceelen is voorgeschreven bij art. 27. «Naarmate de opgaven in art. 25 vermeld, ontvangen worden, zullen te Batavia de hoofdcommissie der ver ponding en op andere plaatsen de speciale commissiën dezelven doen registreeren, slechts met een doorloopend nummer, gebruik makende voor elk nommer van eene bladzijde, zoodat het nommer van het perceel, tevens de bladzijde van het register zal aanwijzen. Dit register zal inhouden den naam van den eigenaar en eene korte omschrijving van de ligging, uitgestrektheid en belendingen van het perceel, mitsgaders van de huizen of andere gebouwen, die daarop gevonden worden, volgens het model aan deze geannexeerd." Door het vervallen van nommers, ten gevolge van vermenging, splitsing en overboeking in nieuwe registers, kent het verpondingskohier thans twee nommers, t. w. het volgnommer der folio's en het eigenlijk gezegde verpondingsnommer, dat het volgnommer is der oorspronkelijke kohieren en nu geen deel meer uitmaakt van een onafgebroken reeks. 1 Het tiental van het jaartal ontbr&ekt in de Locomoiiet. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 34