41 belang van het eigendoms-kadaster ingevolge het bepaalde sub. 2 ten II van Stb. 1879 no. 162, ook kaarten vervaardigd van hoofdplaatsen van distrieten en z. g. nederzettingen, waaronder worden verstaan dorpen waarin een Chineesch kamp, dan wel een groep perceelen, onder eenigen titel bezeten, te vinden is. Deze arbeid is thans voor Java ten einde gebracht. Bij Stb. 1884 no. 21 is onder nadere goedkeuring des Konings bepaald, met aanvulling van art. 1 II ten 2e van Stb. 1879 no. 4, dat de vervaardiging van kaarten der regentschappen Madoera en Soemenep tot den werkkring van het kadaster behoort. Ten slotte is bij verschillende gouv.-besluiten bij wijze van tijdelijken maatregel bepaald, dat opgemeten zouden worden de hoofdplaatsen Soera- karta en Djokdjakarta en verschillende andere plaatsen in het gouvernement Sumatra's Westkust, Celebes en onderhoorigheden en in de residentiën Banka, Bali en Lombok en Ternate. Tengevolge van de opheffing van den kadastraal-statistieken dienst en den overgang der ambtenaren van dien tak van dienst werd bij Stbl. 1879 no. 336, onder intrekking der wisselvallige inkomsten der Europeesclie ambtenaren en van huishuur en reiskosten der Inlandsche ambtenaren, de bezoldiging van het ambtelijk personeel bij dien tak van dienst geregeld. Bij deze organisatieaangevuld bij Stbl. 1899 no. 154, werd het Europeesch en Inlandsch personeel verdeeld in verschillende rangen, elke rang onder verdeeld in klassen. De zeer oneigenlijke titel van ingenieur werd behouden voor den inspecteur en de adjunct-inspecteurs bij dezen tak van dienst. Bewaarders van het kadaster zijn alleen aangesteld op de drie hoofd plaatsen op Java. Overal elders fungeeren landmeters en zelfs adjunct landmeters als zoodanig. Art. 4. luidt: «De titularissen, die bij de organisatie van dezen dienst tak worden aangesteld, kunnen bij gebleken ijver en bekwaamheid, indien zich na drie jaren actieven dienst nog geen vacature heeft opgedaan, tot een hoogere klasse worden bevorderd." Deze toezegging tot periodieke verhooging is nooit ingetrokkentoch heeft de regeering in de laatste 15 jaar daaraan niet de hand gehouden. Het kadaster werd alsnu ook belast met- de metingen, die ten doel hadden den grondslag te vormen voor de heffing der landrente, welke te voren waren opgedragen aan den kadastraal-statistieken dienst; de be treffende voorschriften tot regeling van de details dier metingen werden vastgesteld bij gouvernements-besluit van 4 Augustus 1879 no. 7 Bijb no. 3431.) De samenstelling der kaarten is op dezelfde wijze geregeld als bij de Algemeene Voorschriften, met dien verstande, dat ook de schalen 1 a 1000 en 1 a 5000 zijn toegelaten. Verder is bepaald, dat zooveel mogelijk elke kadastrale afdeeling zal bestaan uit een district of onderdistrict; dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 43