43 Het hoofdregister is volgens deze voorschriften bestemd om alleen die perceelen te bevatten, waarop een zakelijk recht gevestigd is. Deze maatregel valt als een verbetering aan te merken. Uit bet hoofdregister zijn geëlimineerd die duizenden perceelen, waarop geen zakelijke rechten gevestigd zijn. Beide voorgaande voorschriften wijzen er op, dat de ontwerper een beter blik heeft gekregen op den toestand en daarom eenige concessies heeft gedaan, zonder daarom nog af te wijken van het principe, dat aan den oorspronkelijken aanleg ten grondslag heeft gestrekt. Het valt te betreuren, dat beide besluiten zijn ingetrokken bij gouvernements besluit van 18 Juni 1890 no. 6. Dit heeft niet verhinderd, dat na de intrekking nog verschei dene steden en nederzettingen volgens de ingetrokken voorschriften zijn gekadastreerd. Bij genoemd Gouv. besluit van den 18en Juni 1890 no. 6 werden voor zooveel noodig goedgekeurd de daaraan gehechte voorschriften tot regeling van de details der metingen, bedoeld bij art. '1 II ten 2 van SM. 1879 no. 164 ten behoeve der landrentemetingen en ter vervanging van de voorgaande. Kort na de afkondiging van dit besluit werden met het doel de land rentemetingen goedkooper te maken verschillende voorstellen overwogen tot reorganisatie van het personeel en tot vermindering der tractementen. Deze voorstellen leidden tot geen ander resultaat, dan dat het aantal élève-mantris belangrijk werd uitgebreid ten koste van de hoogere rangen der Inlandsche ambtenaren, die evenredig verminderd werden De élève- mantris betaalden het gelag in deze. Zij waren reeds bij de organisatie in het jaar 1897 in slechter condities gekomen dan voorheen. Zij ontvingen bij de kadastraal-statistieke opname f 15 tractement 's maands en f 10 reiskosten en bij den kadastralen dienst f 20 tractement 's maands, zonder tegemoetkoming voor reiskosten, welke bezoldiging voor de zware diensten, die op het terrein van hen geeischt worden, en het zeer ambulante leven, dat zij daarbij leiden, geheel onvoldoende mag worden genoemd. Bij de uitbreiding, die aan het aantal élève-mantris is gegeven, worden zij nu eerst na plm. 9 jaren dienst, tot mantri 3 kl. bevorderd. Bij Stbl. 1880 no. 148 is vastgesteld de Instructie voor de Bewaarders van het Kadaster. Het algemeen toezicht op deze kantoren is opgedragen aan de hoofden van gewestelijk bestuur; de uitoefening van de controle en het toezicht aan de ingenieurs van het kadaster. De werkzaamheden van de bewaarders bestaan in a. het brengen van verband tusschen de nieuwe en de oude aanduiding van de kadastrale perceelen. h. het ineenzetten van de kadastrale boekhouding

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 45