47 gewoon laag gesteld en volstrekt ongeëvenredigd aan de kosten dier stukken. Het is meer de erkenning, dat die stukken niet om niet zijn te verkrijgen, dan een renumeratie van den daaraan besteden arbeid. Bij de vaststelling van dat tarief is van de overweging uitgegaan, dat de geringe prijs der benoodigde meetbrieven, de aanvraag van geoccu peerde gouvernemenlsgronden in de hand zou werken en dal in de afkoopsom dier gronden eene terugbetaling van de gemaakte kosten zou gelegen zijn. De ervaring heeft geleerd, dat de vaak ongeëvenredigd hooge prijzen, die voor gouvernementsgronden bedongen worden, de vaak hooge ongelden bij inschrijving, de occupanten van gouvernements-gronden meer hebben afgeschrikt van het regulariseeren van hun halfbezit, dan het betalen van eene aan het werk eenigszins geëvenredigde som voor den meetbrief. Het werk besteed aan de opmaking van een ((landmeterskennis» is betrekkelijk gering en voor alle perceelen gelijk. Het salaris daarvoor op weinig na gelijk aan dat der meetbrieven wordt berekend over de waarde van het goed en is oploopend. Bij bet vaststellen van dit tarief is van de overweging uitgegaan, dat het salaris van «landmeterskënnissen» als een belasting is te beschouwen op den overgang van onroerende goederen, als bijdrage in de kosten van onderhoud van het eigendomskadaster. Voor de inzage van en voor uittreksels uit kaarten en registers is een zeer malig tarief vastgesteld. Het tarief voor kopieën van overzichts kaarten is belachelijk laag. In een tarief voor kopieën van overzichtskaarten van de landrentemetin gen, waarbij een sectie-verdeeling is vervallen, is niet voorzien. Voor het uitzetten van grenzen, het maken van kaarten, is een salaris vastgesteld; deze werkzaamheden geschieden op risico en ten bate van de bewaarders en landmeters, en leveren soms op de hoofdplaatsen een niet onbelangrijken toeslag op het tractement van de bewaarders. De behoefte aan eene herziening van het tarief, waarbij het minimun salaris voor meetbrieven verhoogd wordt, waarbij uitbreiding wordt gegeven aan de werkzaamheden, die ten gerieve van het publiek kunnen worden verricht en waarbij baten die nu als particulier salaris geheven worden, in 's lands kas vloeien, deed zich reeds lang gevoelen, maar is tot de vrome wenschen blijven behooren. SM. 1901 no. 217, reeds genoemd, besluit de bepalingen, die op het kadaster betrekking hebben. Vele artikelen der aangehaalde bepalingen zijn niet altijd of overal stipt opgevolgd, enkele zijn steeds een doode letter gebleven. Daaren tegen zijn andere nuttige onderhandsche regelingen getroffen, die niet in de voorschriften waren opgenomen, waaromtrent zelfs geen officieuse voorschriften bestaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 49