49 atie op art. 7 van de instructie van de gouv.-landmeters, voorschriften gegeven ter verzekering der juiste grenzen van stukken gouv.-grond onder eenigen titel aangevraagd of uitgegeven en niet op eene blokkaart of kadastrale kaart voorkomende. Bedoelde ordonnantie schrijft voor bij gemis aan vaste punten, het stellen van merkteekens als basis, waaruit de meting is geschiedzij beoogt geenszins het zichtbaar afpalen der grenzen. Het vraagstuk van verplichte afpaling van grenzen is in Indië ook behan deld, maar heeft niet geleid tot eenige wettige verordening daarop. Onder den titel «Invoering van een rechtsgeldig kadaster in Frank rijk» (Tijds. voor K. en L. XIII. p. 130) geeft de heer Boer Hzn. een lezenswaardig artikel over het vraagstuk, hij deelt daarin mede, dat het comité d'enquête in Frankrijk voor de opmaking van een rechtsgeldig kadaster de délimitatie verplichtend, doch de afpaling (bornage) niet noodzakelijk achtte en zoo is bij wet van '17 Maart 1898 art. 3 en 8de verplichte delimitatie van vaste goederen als hoofdbeginsel aangenomen en de afbakening (bornage) facultatief gesteld. Aan de eischen van de bijhouding is niet altijd kunnen worden voldaan. De zeer gedetailleerde plans met tallooze huizen van dikwijls weinig permanent bestaan, gesplitst in gebruiks- perceelen, begrensd door scheidingen die gemakkelijk worden verplaatst, de veelvuldige mutatiën die daarvan het gevolg zijn, hebben eene correcte bijhouding ondoenlijk gemaakt. Wanneer de heer Verstijnen zegt: „Aan elk op-zich-zelfstaand woonerf en overigens aan elk bij eene vestiging of transport beschreven grondstuk wat daarop moge voorkomen is slechts één kadastraal nommer gegeven," dan is dit meer de uitdrukking van wat men later gevoelde, dat had moeten gebeuren, maar wat zeer stellig niet heeft plaats gehad bij de opmaking van de kadastrale plans. Toonen wij dit door twee voor beelden aan. Het perceel te S. bij de verponding geregistreerd onder nommer 1563, wordt bezeten ingevolge ééne eigendomsakte. Het is doorsneden van eenige binnenwegen en verdeeld in een groot aantal gebruiksperceelen, waarvan de grenzen ieder oogenblik naar behoefte en willekeur gewijzigd worden. Een aantal dier erven, voor zoover de daarop gebouwde huizen tijdens de opmaking van het plan een min of meer permanent karakter droegen, zijn opgemeten. De mutatiën in den eigendom voor dit perceel worden in het verpondings kohier onder één hoofd bijgewerktin het kadastraal hoofdregister onder 49 hoofden, want bij de opmaking van het plan is het perceel verdeeld 1) Tijdschrift voor K. en L. XIV. bldz. 176, 178.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 51