50 in 49 kadastrale perceelen, die even zoovele nornmers dragen. Onder die nommers is het perceel nog altijd bekend, alhoewel de daarmede aangeduide kadastrale perceelen in den oorspronkelijken vorm sedert vele jaren niet meer bestaan. Men heeft in de plaats van de oude per ceelen de nieuwe niet gesteld, omdat dit een onbegonnen werk zou zijn en omdat het personeel niet toereikend is voor eene bijhouding op zoo uitgebreide schaal. Evenmin zijn die nu fictieve perceelen vervangen door een enkel, het geheel omvattende, wat rationeel zou zijn. Het perceel bij de verponding geregistreerd onder nommer 1289 is bij den aanleg van het plan verdeeld in 84 kadastrale cultuur- en andere perceelen. Deze eenheden zijn zoomin eenheden van de grondbelasting als van den eigendom. Tal van dergelijke voorbeelden zouden zijn hij te brengen. De bijhou ding van het hoofdregister is tijdroovend, door het groote aantal nommers waaronder de bezitperceelen zonder nut zijn geregistreerd. Die nommers, stellen cultuur- en gebruiksperceelen voor, die ieder oogenblik van gedaante veranderen naar willekeur van den eigenaar. De waarde van het kadastraal hoofdregister is dientengevolge gering; het gebruik, dat daarvan gemaakt wordt, onbeduidendde bijhouding vereischt veel tijd. De verpondingsbelasting is geen zuivere grondbelasting en dientengevolge de inhoud een factor van zeer relatieve waarde. De kaart dient hoofdzakelijk om het object te identificeeren. De eenheid is het verpondings-nommer, het verpondings kohier het hoofdregister der administratie. De verpondingsbelasling wordt geheven over de waarde, deze is de gekapitaliseerde huurwaarde, waar de huurwaarde niet bekend is, de verkoopwaarde voor landerijen wordt die waarde berekend over de opbrengst. Het is niet te verwachten dat binnen een afzienbaren tijd de verpondingsbelasting zal worden vervangen door een grondbelasting naar den maatstaf als in Nederland. Bij de ontzaglijke veranderlijkheid van de grenzen van cultuur- en gebruiksperceelen in Indië, zou eene zoodanige belasting een te kostbare administratie vorderen. Het kadaster in steden en nederzettingen, zooals het nu is ingericht, geeft daarvoor te veel of te weinig. Te veel, wanneer, zooals nu bij de verponding, bij den aanslag der opstallen geen rekening wordt gehouden met de inhoudsgrootte dier perceelente weinig, als die van alle opstallen bekend moest zijn, want bij de groote gedetailleerdheid der kadastrale plans houden die niet in de afbeelding van alle gebruiksperceelen en opstallen, maar slechts van een deel, waarvan de grens lag volgens de appreciatie van den landmeter vele jaren geleden, toen het plan werd aangelegd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 52