51 Hel gaat niet aan, vooruitloopend op de mogelijkheid, dat in de verre toekomst een belastingkadaster zou kunnen worden ingevoerd, in de kostbare thans nuttelooze bijhouding van een zoodanig kadaster te per- sisteeren. Ons kadaster heeft rekening te houden met ons tegenwoordig stelsel van grondbelasting en heeft daarvoor de gegevens te verstrekken; uit een utiliteitsoogpunt niet minder, in economisch opzicht niet meer. Waartoe dan nog langer pereeelen onderverdeeld in gebruiks- en cultuur- perceelen, die vaak sedert vele jaren niet meer onder den gegeven vorm bestaan, waarvan de nommers zonder nut voor wie of wat ook in het hoofdregister prijken, waarin de mutatiën in den eigendom onder zoovele nu fictieve hoofden moeten worden bijgewerkt? Een zoodanig kadaster is niet bij te houden, zelfs ten koste van veel geld. De oorspronkelijke zoo uitmuntende plans gaan bij voortduring in waarde achteruit. Hoe langer hoe minder stellen zij den actueelen toestand voor, als gevolg van hunne overlading. Ik heb getracht in de vorige bladzijden een overzicht te geven van de gebreken, die deskundigen van naam verwijten aan het kadaster in Nederland, waarvan ons nieuw kadaster in Indië eene navolging is; van de geschiedenis van het kadaster in Indië voor en na het jaar 1873 van de wettelijke bepalingen, die het oud en het nieuw kadaster beheerschen, voor zooverre die ten doel hebben het kadaster te doen strekken tot basis van het transport van onroerende goederen. Ik heb getracht de leem ten aan te toonen, die de inrichting van het nieuwe kadaster in Indië aankleven; de oorzaken, waardoor die ontstaan zijn en de noodzakelijkheid, daarin verbetering te brengen. Stelt men de vraag, of door het nieuwe kadaster niet veel verbetering is verkregen, dan moet die vraag zeer stellig bevestigend worden beantwoord. Niet zoozeer echter als gevolg van de nieuwe bepalingen op het kadaster, dan wel tengevolge van het aanstellen van een voldoend, goed bezoldigd en deskundig personeel. De meetbrieven worden met zorg opgemaakt en zijn betrouwbare, zeer volledige grondslagen voor de rechtszekerheid. De kohieren der verponding zijn allengs vervolledigd en worden naar behooren bijgehouden. De verwijzingskaarten zijn in de plaats gekomen van de oude blokkaarten en kunnen, wanneer de opmaking daarvan naar behooren geregeld wordt, uitmuntende aanwijzers zijn van het wettelijk grondbezit. De kadastrale plans houden een getrouw beeld in van het terrein tijdens de opneming. Ik wil het wagen te besluiten met een noem haar onbescheiden poging, om den weg te wijzen, hoe van het kadaster in Indië het volle nut te trekken. Dat nut kan grooter zijn, wanneer men al wat belemmerend werkt op de gezonde ontwikkeling van het kadaster wegneemt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 53