Ruilverkaveling. Wij hebben onlangs in herinnering gebracht, dat de commissie „Ontginning", die indertijd door het Nederlandsch Landbouw-Comité is ingesteld, zich reeds eenige jaren bezig houdt met het bestudeeren van de mogelijkheid om hier te lande te komen tot eene wetgeving omtrent samenvoeging van grondbezit en betere indeeling van lande rijen, in het belang van den landbouw en ter verhooging van de productiviteit des bodems. Zelfs meenden wij, dat door de genoemde commissie aan het Landbouw-Comité reeds een uitgebreid verslag omtrent dit onderwerp met een voorstel van wet was toegezonden. Intusschen heeft men van alleszins bevoegde zijde er ons opmerk zaam op gemaakt, dat de behandeling van deze aangelegenheid nog niet zoo verre gevorderd, maar de stand van zaken de volgende is. De commissie „Ontginning" heeft in een vijftal vergaderingen het onderwerp, dat door haar met den naam „ruilverkaveling" is bestempeld, besproken; zij is daarbij tot de- overtuiging gekomen, dat de Nederlandsche toestanden wettelijke regeling op dit stuk wenschelijk maken en zij heeft de hoofdpunten van zoodanige rege ling aangegeven. De belichaming van hare denkbeelden in den vorm van een wetsontwerp heeft zij daarop opgedragen aan eene sub-commissie, en deze heeft dit deelden wij onlangs reeds mede aan twee van hare leden, de heeren Mrs. Wolterbeek Muller en Schepel, verzocht het voorstel te willen samenstellen. Oorspronkelijk verschenen in Nieuwe Rott. Courant, 12 Februari 1905. Eerste blad D; id. 15 id. id. id. 0; id. 17 id. id. id. id.; id. 19 id. id. id. D; id. 21 id. id. id. C. De in de N. R. C. verschenen beschouwingen over «Ruilverkaveling» staan in zoo innig verband met de voorloopige uitkomsten van den arbeid der com missie «Ontginning», dat nakoming der belofte: «de hier te lande in andere geschriften verspreide artikelen en berichten, die voor dit orgaan actueelc waarde hebben, zullen overgenomen worden», afgelegd door den stichter onzer periodiek in «Ons Doel», voor deze verhandeling ongetwijfeld plichtmatig is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 59