63 „Zusammenlegung" kunnen noemen van de wetgeving in Pruisen en de „Konsolidation" in het Nassausche gebied. De Beiersche wet bijvoorbeeld omschrijft Flurbereinigung" in zoo algemeene termen en laat ten aanzien van de wijze van toebedeeling van grondbezit zooveel speelruimte, dat de maatregel, als in Pruisen, kan gaan tot samenvoeging, maar ook, als in Nassau, kan blijven beperkt tot afronding en betere indeeling. Over den omvang van den maat regel zullen in elk afzonderlijk geval de plaatselijke bodem-toestanden moeten doen beslissen. In streken, waar de bodem geen te groote verscheidenheid aanbiedt en waar intensieve kleine cultuur niet wordt gedreven, zal de samenvoeging, in andere streken de afronding en doelmatige indeeling op den voorgrond moeten staan. In zooverre echter onderscheiden de wetgevingen van Zuid- Duitschland zich van de andere en gaan zij verder dan deze, dat zij onder „Feldbereinigung" ook begrijpen regeling van veldwegen, noodig op zich zelve in het belang van de cultuur des bodems. Het kan bijv. voorkomen, dat door de gesteldheid van het terrein of de wijze van cultuur bij wijnbergen of hoptuinen bijv. samenvoeging van bezit, ja zelfs afronding van perceelen van te voren is uitgesloten, terwijl verbetering van het wegennet zeer noodig moet worden geacht. Ook kan het zijn, dat indeeling of vorm van de bestaande perceelen weinig te wenschen laat, maar dat lang niet ieder perceel directen toegang heeft tot den openbaren weg. Voor dergelijke gevallen dient de „einfaclie Feldwegregelung ohne jede oder doch ohne erhebliche Zusammenlegung". Waar wegen noodig zijn, maar ontbreken, worden zij aangelegd; waar wegen onpractisch of overbodig zijn gebleken, worden zij ingetrokken; kromme wegen worden rechtgelegd; omwegen worden afgekort; smalle wegen verbreed; steile verlegd. Dit brengt ons tot de vierde soort, van wetgeving omtrent ruil verkaveling, indien men haar althans zoo mag noemen de wetgeving in een ander deel van Zuid-Duitschland; Elzas-Lotharingen. Als zelfstandige maatregel bestaat daar de ruilverkaveling niet; slechts in zooverre laat de wet haar toe, als zij noodzakelijk is ter uitvoering van eene regeling van veldwegen of van het aanleggen van bevloeiings- of afwaterings-inrichtingen. In Elzas-Lotharingen is n.l. de Fransche wetgeving omtrent de „associations syndicales autorisées" blijven voortbestaan. Men kent daar „autorisirte Genos-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 65