64 senschaften" lichamen met onze waterschappen eenigermate te vergelijken die door grondeigenaars met medewerking en onder goedkeuring van de overheid kunnen worden opgericht met het doel om werken tot stand te brengen in hun gemeenschappelijk en tevens in het openbaar belang. Aan de „autorisirte Genossenschaften", die tot regeling van veldwegen of tot het aanleggen van bevloeiings- of afwaterings-inrichtingen zijn opgericht, geeft nu eene wet van 30 Juli 1890 de bevoegdheid; „ruil van perceelen tegen nieuw te vormen perceelen ook tegen den wil der eigenaars tot stand te brengen, wanneer de werken voor den landbouw nut zullen kunnen afwerpen en slechts bij nieuwe indeeling van het grondbezit kunnen worden uitgevoerd*. Besluiten wij dit overzicht van aard en strekking der wetgevingen omtrent ruilverkaveling in Duitschland met het oordeel weer te geven, dat W. Wittich in zijn artikel Zusammenlegung der Grundstücke" in het „Handwörterbuch der Staatswissenschaften". van G onrad c. s. over den maatregel uitspreekt: „Die Zusammenlegung der Grundstücke hat überall, wo sie erfolgt ist, eine grosze Bedeutung für die Entwickelung der landwirtschaftlichen Productionstechnik gewonnen." Wij zullen de Beiersche wet kiezen om na te gaan op welke wijze eene ruilverkaveling tot stand komt en welke de daarbij gevolgde procedure is, niet alleen omdat zij eene van de jongste wetten over het onderwerp is, maar ook, omdat zij als eene van de meest volledige is te beschouwen. Volgens de Beiersche wet kan ieder eigenaar voor zijne landerijen en ieder gemeentebestuur voor binnen het gebied van de gemeente liggenden grond ruilverkaveling aanvragen. De aanvraag moet worden gedaan bij „die Flurbereinigungskommission" eene Centrale Commissie voor heel Beieren die is ingesteld met het doel om leiding te geven aan en gezag te oefenen in ruilverkavelingszaken, wier samenstelling en werkkring is geregeld bij, laat ons zeggen, alge- meenen maatregel van bestuur en wier leden door den Koning worden benoemd. De Centrale Commissie gaat de aanvraag na, wint daar omtrent schriftelijk inlichtingen in of zendt een deskundige om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Vestigt zich bij haar de over tuiging niet dat in het gegeven geval van ruilverkaveling „een nuttiger gebruik van grond en bodem is te wachten", dan wijst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 66