65 zij de aanvraag af; anders verklaart zij de onderneming voor verdere instructie vatbaar en bepaalt zij over welk gebied de ruilverkaveling zich zal uitstrekken. Te dien aanzien laat de wet haar bijna geheel vrij. De wetgever is n.l. van de gedachte uitgegaan, dat voor ruilverkaveling niet in het algemeen, in de wet zelve grenzen kunnen worden getrokken, maar deze in ieder afzonderlijk geval, alle omstandigheden in aanmerking genomen, moeten worden bepaald. Zoo is in de wet niet anders te lezen dan dat eene ruilverkaveling eene geheele gemeente, maar oök een deel van eene gemeente kan omvatten en dat zij anderzijds, wanneer en voor zoover dit voor eene doelmatige uitvoering van den maatregel noodig mocht zijn, tot ééne gemeente ook weer niet behoeft te blijven beperkt. Alleen in zooverre laat de wet de Centrale Commissie in het trekken van de grenzen niet geheel vrij, als naar hare voorschriften ettelijke soorten van gronden en terreinen tegen den wil van den eigenaar aan ruilverkaveling niet kunnen worden onderworpen. Voor sommige van de bedoelde soorten is er hier een regel zonder uit zondering voor bebouwde terreinen en tuinen bijv., omdat de wet niet wil, dat iemand wordt gedwongen ten behoeve van ruilverka veling zijn woonplaats te verleggen; voor andere geldt de regel niet bij gevallen van beperkte ruilverkaveling regeling van veld wegen bijv., of voor zoover de gronden of terreinen: „in unwirt- schaftlicher Weise in die Vereinigungsfïache hineinragen". Ook is van deze andere gronden en terreinen onteigening ten algemeenen nutte altijd mogelijk zoo ruilverkaveling anders niet tot stand mocht kunnen worden gebracht. Als voorbeeld kan men hier noemen: gronden, waarop tuin- of ooftbouw wordt gedreven. Is door de Centrale Commissie het gebied voor de ruilverkaveling aangewezen, dan worden van overheidswege de grondeigenaars binnen dat gebied tot eene vergadering opgeroepen. Bij de oproeping wordt er hunne aandacht op gevestigd, dat zoo zij niet zelf of bij gemachtigde ter vergadering verschijnen, zij wettelijk geacht zullen worden tegen het voornemen tot ruilverkaveling en de ter vergadering te nemen besluiten geen bezwaar te hebben. De Centrale Commissie doet zich ter vergadering door een commissaris vertegenwoordigen. In de vergadering begint men en dit zal de taak van den commissaris zijn met aan de aanwezigen alle noodige en verlangde inlichtingen omtrent de onderneming, haar omvang, strekking en vermoedelijke kosten te verschaffen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 67