67 te doen o. a. in geschillen omtrent de uitkomsten van de waarde schatting der gronden. Het college bestaat uit vijf, bij den maatregel geen belang hebbende, deskundigen, van wie drie ter vergadering één door de minderheid worden benoemd, terwijl het vierde lid door de Centrale Commissie en het vijfde door de districts-overheid wordt aangewezen. Laten wij buiten beschouwing, dat tegen hetgeen vóór of ter vergadering is geschied door belanghebbenden bezwaren kunnen worden ingebracht bij de Centrale Commissie, dan kunnen wij zeggen dat met het einde van de vergadering tevens het einde van het eerste stadium der onderneming is bereikt. ihans treedt de plaatselijke commissie op, ter behartiging van de gemeenschappelijke aangelegenheden der grondeigenaars en ter verdere voorbereiding van de ruilverkaveling. 1 ot hare hoofdwerkzaamheden behooren o.a. het opmaken van een plan, dat een overzicht biedt van het aan te leggen wegennet en de andere inrichtingen voor gemeenschappelijke doeleinden; het aanleggen van een register, waaruit blijkt, welke gronden ieder in eigendom heeft; het schatten en opmeten van deze gronden; eindelijk het ontwerpen van een plan van nieuwe indeeling van den bodem. In tal van voorschriften ter uitvoering van de wet is de wijze, waarop de commissie deze verschillende werkzaamheden heeft te verrichten nader aangewezen; omtrent de nieuwe indeeling van den bodem en de toebedeeling van grondbezit aard en strekking van den maatregel dus houdt, zooals wij in ons vorig artikel zagen, de wet zelve bovendien eenige bepalingen in. Rijst bij de plaatselijke commissie tijdens den loop van hare werkzaamheden twijfel aan de uitvoerbaarheid der onderneming blijkt haar bijv. dat de kosten in vergelijking met de te verwachten voordeelen al te hoog zullen worden dan kan zij van de Cen trale Commissie eene beslissing vragen, of met de onderneming moet worden voortgegaan. Is de commissie met haar plan van overzicht en met de schatting van de gronden gereed, dan stelt zij de belanghebbenden in de ge legenheid, zich door haren voorzitter of een van hare leden ter plaatse te doen voorlichten. Van de alsdan af te leggen ver- Het geval, dat een landmeter alleen ia aangewezen, vermelden wij kort heidshalve verder niet meer afzonderlijk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 69