68 klaringen wordt proces-verbaal opgemaakt; een eigenaar, die ge noegen neemt met uitkomsten der schatting, kan zijne verklaring later niet herroepen. Wie tegen die uitkomsten bezwaar heeft, moet dit binnen korten termijn te kennen geven aan de plaatselijke commissie, die het punt van geschil, zoo zij het niet vermag op te lossen, aan het eindoordeel van het reeds genoemde college van scheidsrechters onderwerpt. Nu ontwerpt de plaatselijke commissie het plan van nieuwe indeeling en zet zij dit op het terrein uit. Weer worden belanghebbenden in de gelegenheid gesteld, zich ter plaatse te doen voorlichten; wordt van hunne verklaringen in toestemmenden of voorwaardelijken zin proces-verbaal opgemaakt en moeten bezwaren binnen korten termijn bij de Commissie worden ingebracht. Als regel neemt de wet aan, dat deze beide deelen van de procedure ineenloopen; dat dus de uitkomsten der schatting en het plan van nieuwe indeeling ter zelfder tijd aan het oordeel van de belang hebbenden zullen zijn onderworpen. Uitzonderingen op dezen regel zal de Centrale Commissie kunnen toestaan. De practijk heeft echter van de uitzondering den regel gemaakt, omdat de wettelijke regel bijna steeds noodzaakte tot het verrichten van dubbel werk. Immers moesten de bezwaren, tegen de uitkomsten der schatting ingebracht, veelal leiden tot liet omwerken van het met die uit komsten nauw verband houdende plan van nieuwe indeeling. Wij volstaan hier verder kortheidshalve met de enkele vermelding, dat ook derden bijv. zij, die zakelijke rechten op gronden hebben door het indienen van bezwaren er tegen kunnen waken, dat zij voortaan op gronden van mindere waarde hunne rechten zouden hebben uit te oefenen. Geschillen daaromtrent zullen aan de beslissing van het college van scheidsrechters kunnen worden onderworpen. De ruilverkaveling treedt nu haar derde stadium in; de zaak wordt onderworpen aan het oordeel van de Centrale Commissie, die heeft te onderzoeken, vooreerst of alle wettelijke formaliteiten en voorschriften zijn in acht genomen, en verder of het plan van ruilverkaveling, zooals het door de plaatselijke commissie is ont worpen, uitvoerbaar isof daartegen niet uit technisch, financieel of ander oogpunt onoverkomelijke bezwaren rijzen. De Commissie kan aan de onderneming dus hare goedkeuring onthoudenzij kan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 70