74 tot een ander bouwstelsel onmogelijk maakt; om iets te noemen ontwateringen; of den aanleg van bouwland tot weide of hooi land, tot omheinde boomgaarden en dergelijke. Grootere boerderijen zijn er, welker velden allen samenhang missen en gedeeltelijk op verren afstand vair de plaats gelegen zijn. En zoo voorts. Zoo werd er ons eene genoemd, welker gronden, een totaal van 35 H.A., verdeeld liggen in 78 perceelen, heinde en ver in de omgeving verspreid." Omtrent het nog steeds voortbestaan van de door de staats commissie bedoelde ongunstige toestanden, welke met de historische ontwikkeling van de gemeenten samenhangen, kan geen twijfel bestaan; ook heden nog zijn zij aan te wijzen. Overal waar van oudsher niet het afzonderlijk hoevenstelsel, maar het Germaansche dorpstelsel in zwang is geweest waar men, zooals in het geheele oosten van ons land, in WesterwoldeDrentheeen deel van Overijsel en Gelderlandde komdorpen vindt met om den brink de hoeven gebouwd treft men ook eene groote verbrokkeling aan van het grondbezit. De bouwlanden van den boer liggen over de esschen of de enken overal verspreid, in allerlei strooken verdeeld; zoo van een wegennet al kon worden gesproken, is het althans een net met groote mazen, met het gevolg, dat in vele gevallen het eene perceel nog met de erfdienstbaaarlieid van weg ten behoeve van het andere is bezwaard. Kortom alles wijst er daar op, dat er eene bebouwde mark heeft bestaan, waarvan reeds in vroege tijden de verdeeling onder de gebruiksgerechtigden heeft plaats gehad, naast de on bebouwde cl.w.z. niet als akkerland gebezigde mark, die in de vorige eeuw als gevolg van de bepalingen der oude of der nieuwe Markenwet is verdeeld. Wat overigens deze onbebouwde marken betreft, indien men mag afgaan op de beschouwingen in eene zeer belangrijke nota over de Markenwet, die indertijd van wege het Nederlandsch Landbouw- comité is gepubliceerd dan heeft in vele gevallen de verdeeling van de markegronden op zoo onoordeelkundige wijze plaats gevonden, dat op deze verdeelde gronden ruilverkaveling allereerst moest kunnen worden toegepast. In de nota wordt dit zonderling resultaat van de werking der Markenwet hieraan toegeschreven, dat die wet tot Als bijlage van een rapport der commissie „Ontginning" omtrent maat regelen tot bet verkrijgen van beter afgeronde eigendommen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 76