5 beiden des Maandags van Overschie naar Rhoon en Pendrecht af reisden en des Zaterdags terug kwamen, ieder een dier gemeenten behandelende. „Ons aan den Ouden Maas gelegen nieuw arbeidsveld was zeer uitgestrekt, en in het voorjaar van 1830 hadden wij met veel slecht weer te kampen, zoodat wij eerst tegen de maand Juni 1830 met de meting en kaarteering gereed kwamen. „Op 25 Juni 1830 werd ik overgeplaatst naar de divisie van den ingenieur-verificateur te Arnhemden heer W. Kuik, om onder leiding van den landmeter der le klasse F. A. Jagerink. mij wel bekend van Oudewater, eerstens de herziening te doen van een sectie der gemeente Doetinchem, en daarna de meting van de ge meente Kring-van-DorthJ) tusschen Zutphen en Deventer gelegen. „Na de opmeting gingen wij beiden naar Zutphen en namen intrek in het logement „de Klok" van den heer Hiddink, den groot vader van den later naar Indië vertrokken ingenieur-verificateur van dien naam. „In dat logement waren ongeveer 28 landmeters, uit andere streken saamgetrokken, ter opmeting van de laatste gemeenten der provincie Gelderland. „Den 24. Augustus 1830 was in België het oproer uitgebroken, wat ons dagelijks in spanning bracht. „Medio December kwam de ministerieele resolutie, dat de kadastrale werkzaamheden tijdelijk werden gestaakt, en een ieder zich huis waarts kon begeven, daarbij was tevens gevoegd de Koninklijke op roeping, om uit liefde voor het Vaderland de wapens op te nemen. „Ons onderhanden werk was gereed, ook dat van de meeste dei- te Zutphen zijnde landmeters, waarom wij in den loop van een door ons met geestdrift doorgebrachten avond besloten, als vrijwilliger voor onbepaalden tijd in dienst te gaan. „Den volgenden morgen vervoegden de meesten zich ten bureele van den kolonel der huzaren, die zeer ingenomen was met de komst van zooveel flinke borsten, doch daar ik destijds zeer klein van persoon was, en slechts ruim 17 jaar oud, werd ik voor de kaval- lerie afgekeurd en vertrok ik dus naar mijne ouders te Dordrecht. J) Heerlijkheid en voormalige afzonderlijke gemeente (schoutambt) in Gelder land. In 1822 met de gemeente Qorssel vereenigd, waarvan zij nu het noor delijk deel uitmaakt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 7