87 belang der verhooging van de productiviteit des bodems door ruilverkaveling" moeten worden toegevoegd. Hoofdbeginselen van dezen nieuwen titel zullen moeten zijntoekenning van schadeloos stelling in den bij de ruilverkaveling voor den onteigende aangewezen grond met, zoo noodig, nadere verrekening in geld; verder, evenals bij onteigening in het belang der volkshuisvesting, onteigening niet telkenmale na voorafgaande verklaring bij de wet, maar enkel uit kracht van een besluit van de autoriteit, door de wet met uit voering van ruilverkaveling belast. Welke autoriteit zou door de wet hier moeten worden aange wezen? Ziedaar eene vraag, die ons zal brengen tot de beant woording van deze meer algemeene kwestie, die wij vroeger stelden op welke wijze ware de maatregel der ruilverkaveling aan ons staats- en administratief recht aan te passen? Over het initiatief en de medewerking van de belanghebbende grondeigenaars, de instelling van plaatselijke commissiën enz. handelen wij hier niet. Daaromtrent zouden regelen kunnen worden gesteld aan die in Duitsche Staten in groote trekken gelijk. Maar zal, dit wenschen wij te bespreken, hier te lande ook kunnen worden gevolgd het voorbeeld o. a. van Beieren en aan eene centrale commissie de geheele leiding en vrijwel alle gezag in ruilverkavelingszaken kunnen worden opgedragen? Ons dunkt deze navolging met de Neder- landsche staatsinrichting moeilijk vereenigbaar. Met de hier te lande gehuldigde begrippen omtrent decentralisatie en zelfbestuur schijnt het ons niet in overeenstemming om de behartiging van algemeene belangen in kleineren kring, als liet bij ruilverkaveling geldt, op te dragen aan een rijksorgaan en niet aan een gezag, dat meer in de nabijheid is gevestigd en daardoor de bedoelde belangen beter vermag te beoordeelen en te overzien. Wij meenen, dat hier te lande Gedeputeerde Staten het aangewezen college zijn om in ruilverkavelingszaken als leiding gevend en beslissend gezag op te treden. Veel eerder dan de gemeentebesturen komen zij hier in aanmerking. Een plan tot ruilverkaveling toch zal niet altijd tot één gemeente beperkt zijn; eene goede toepassing van den maatregel eischt ook ruimeren blik dan bij vele gemeentebesturen mag worden verondersteld; in vele gevallen zouden tot het ge meentebestuur belanghebbenden bij de ruilverkaveling behooren. Maar bovendien zal ruilverkaveling met omlegging van wegen en wateren, met regeling van den waterstaatkundigen toestand, met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 89