88 oprichting, wijziging of opheffing van waterschappen gepaard gaan en schijnt ook daarom het college te moeten worden geroepen, dat volgens de Grondwet op wegen en wateren toezicht heeft te houden en de aan de Provinciale Staten toekomende waterschapswetgeving heeft voor te bereiden. Eene beslissing, door den wetgever onlangs genomen, heeft ons versterkt in deze opvatting. Zooals de staats commissie tot het instellen van een onderzoek omtrent bevloeiingen in haar Verslag heeft aangetoond, moet een wettelijke regeling omtrent samenvoeging en indeeling van versnipperd grondbezit worden beschouwd als een hoofdvoorwaarde voor het toepassen van bevloeiingen op terreinen van eenigen omvang. Er bestaat dus tusschen bevloeiing en ruilverkaveling een nauw verband en het is daarom wenschelijk, dat de autoriteit, die ten aanzien van het eene onderwerp zeggenschap heeft, ook gezag ten aanzien van het andere kan uitoefenen. Welnu, in de wet, houdende bepalingen omtrent bevloeiingen, zijn Gedeputeerde Staten aangewezen als de autoriteit, die voor het maken van bevloeiingsinrichtingen vergunning heeft te verleenen. Nu versta men ons wel- en meene niet, dat wij voorbijzien, dat ruilverkaveling niet alleen eene administratieve, maar tevens eene cultuur-technische zijde heeft. Integendeel, wij hebben geen oogen- blik uit het oog verloren, dat het juist op deze cultuur-technische zijde van de zaak voornamelijk aankomt. En waar wij boven schreven, dat het voorbeeld o. a. van Beieren hier te lande niet zou kunnen worden gevolgd, bedoelden wij daarmede niet, dat wij de instelling van eene centrale commissie voor ruilverkavelingszaken niet noodig zouden oordeelen. Wij achten zoodanige commissie zelfs onontbeerlijk, maar zouden haar niet, als in Beierenadmini stratieve bevoegdheden willen zien toegekend, maar haar als tech nisch adviseur van de verschillende colleges van Gedeputeerde Staten willen zien aangewezen. Ons staat dus een gang van zaken voor oogen zooals men die bijv. ziet in provinciale waterstaatszaken en voortaan zal zien in bevloeiingszakenGedeputeerde Staten, die regelingen uitvoeren en beslissingen nemen, na zich daaromtrent door deskundigen te hebben doen voorlichten. Met dit verschil evenwel, dat daar de deskundigen zijn ambtenaren in provincialen waterstaatsdienst, terwijl hier in ruilverkavelingszaken van rijkswege deskundigen zouden moeten worden aangewezen. Immers zou inrichting van een cultuurtechnische!! dienst van de provin-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 90