93 gedeelten welke door ruiling van eigenaar verwisselden herkennen, de betrokken oppervlakten zijn in den regel van gelijke grootte en grenzen gewoonlijk aan een grondstuk, ten opzichte waarvan de contractanten reeds tot handelen bevoegd waren op het tijdstip der ruiling. „Indien de waarde der geruilde stukken ongeveer gelijk is, ver dient het aanbeveling partijen er op te wijzen, dat het gewenscht is dat zij de ruiling te niet doen. „In de werkelijkheid wordt de eenmaal getroffen overeenkomst niet vernietigd, het is voldoende wanneer de bezitters verklaren er in toe te stemmen, dat aan hen niet zal worden uitgekeerd volgens hun feitelijk bezit, maar voor de daartegen vroeger geruilde perceelen, voor welke zij zich volgens de oude boekhouding op het grondbezit en het register der hypotheken in handelingsbevoegd heid mogen verheugen. „Volgens dit stelsel werd in de veldmark JJlfen, kreis Rotenbiirg aan meer dan 2000 gebreken in handelingsbevoegdheid tegemoet gekomen. „Het geringe verschil in waarde tusschen de geruilde oppervlakten kwam in geen vergelijk tegen de kosten verbonden aan vestiging voor den grondboekrechter, het daarmede gepaard gaande ontslag en de overschrijving van hypotheken, enz.; brengt men den eigenaren duidelijk aan het verstand, dat deze kosten niet te rechtvaardigen zouden zijn, dan toonen zij zich maar hoogst zelden onwillig". Het nieuwe eigendom wordt den eigenaren toegewezen onder inachtneming van den regel: «aan ieder, van wien landerijen in ruilverkaveling begrepen zijn, worden bij de indeeling perceelen toebedeeld, van even groote waarde en zooveel mogelijk van dezelfde gebruiksbestemming. «Mocht afwijking van den in het vorige lid gestelden regel in een deugdelijk plan van ruilverkaveling noodzakelijk zijn, dan wordt verschil in waarde in geld verrekend. Overbedeeling in landerijen kan echter niet plaats vinden tegen den wil van den belanghebbende. «Evenmin kan tegen den wil van den belanghebbende dermate van den in het eerste lid gestelden regel worden afgeweken, dat dien tengevolge wijziging van of ingrijpende verandering in den aard van zijn bedrijf noodzakelijk wordt.» De Sub-Commissie overlegt nog welke limiet aan de verrekening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 95