98 wordt de klacht vernomen, dat wel ieder jaar door de technische scholen een groot aantal civiel-ingenieurs worden gevormd, maar dat deze van den practischen wegenbouw niets afweten. Van bij zondere beteekenis in dit verslag zijn ook de mededeelingen over de proefnemingen met besproeiing door minerale olie. Algemeen wordt het resultaat hiervan gunstig beoordeeld. Ten eerste verkrijgt men stofvrije wegen, verder ondervinden de oogen geen nadeel van al te sterke terugkaatsing der zonnestralen en ten slotte verkrijgt het oppervlak van den weg eenigszins de voordeelen van asphalt- bestrating. Ook biedt een geoliede weg veel meer weerstand tegen zware plasregens, dan een gewone weg, welke onder gelijke omstandig heden voor een deel uit elkaar wordt gespoeld. Wij zullen den reisbeschrijver niet volgen, waar hij de tentoon stelling bezoekt en de Duitsche inzendingen in oogenschouw neemt om zich met gerechtvaardigden trots te verheugen in den hoogen trap van ontwikkeling, die zijn vaderland op velerlei gebied inneemt. Uit schrijvers mededeelingen over de organisatie van het onder wijs teekenen we alleen het volgende aan met betrekking tot den landmeter. De opleiding tot landmeter in Amerika is tegenwoordig nog uiterst eenvoudig en wijkt niet af van die tot een gewoon handwerk. Na het doorloopen van een aantal klassen der „Public School", waarin iets wordt geleerd van planimetrie, stereometrie, trigonometrie en algebra komt de jonge man in de leer bij een landmeter, d. i. hij laat zich van den eersten dag af als werkkracht betalen. Na verloop van eenige jaren wordt hij, wanneer hij aanleg had, als assistent in dienst genomen, totdat hij zich voldoende van het vak op de hoogte acht om ergens een „eigen zaak" te beginnen, dan tracht hij praktijk te krijgen als stadslandmeter, als aanlegger van wegen, enz. Acht hij een hoogeren graad van wetenschappelijke ontwikkeling gewenscht dan volgt hij na het onderbreken van het onderwijs der „Public School" dat aan een technische school in die klasse, waarvoor het hem gelukt met goed gevolg toelatings examen te doen. Deze laatste studie is dan een goede voorbereiding om zich met behulp van connecties of politieke vrienden een vaste betrekking

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 100