126 Wetenschappelijk wegens hare werkmethode. De wetenschappelijke methode eischt: verzameling en vaststelling van feiten zonder vooringenomenheid, het maken van gevolgtrekkingen zonder partijdigheid. Eerst nadat alle factoren, die rechtstreeks of zijdelings van invloed kunnen zijn, nauwgezet zijn onderzocht, wordt het eindresultaat afgeleid. Vele vereenigingen werken in omgekeerde volgorde. Zij stellen een zeker doel voorop. Het werken van dergelijke vereenigingen bestaat voorts hierinvoor het vooropgestelde doel de argumenten zoeken en voor de argumenten het feitenmateriaal met eenzijdig heid en partijdigheid schiften. Men levert pleidooien, geen weten schappelijke betoogen. Welnu, onze Vereeniging heeft in de statuten geen ander doel aangewezen dan: „bevordering der belangen van het kadaster, „verspreiding van kennis van het kadaster en der landmeetkunde." Reeds dadelijk heeft zij de „belangen van het kadaster" afhankelijk geacht van-, in verband gebracht met-, de algemeene belangen. Zelfs meen ik mij nog sterker te mogen uitdrukken door te zeggen het algemeen maatschappelijk belang was de toetssteen voor ons werken en streven. Speciaal kadastrale belangen in strijd met de algemeene werden door ons niet erkend of nagejaagd. Zoo werd om een voorbeeld te noemen verhooging der eischen voor het landmetersexamen niet beschouwd als eene op zich zelf staande, begeerlijke hervorming, doch in verband met de wenschelijke verbetering van het kadaster, met het algemeen belang. Verhooging der wetenschappelijke eischen van het landmetersexamen is voor bijhouding van het bestaande kadaster niet noodig. Daarbij komt het aan op practische oefening, routine, doorzicht, gezond ver stand en vooral op degelijkheid van karakter, veel meer dan op kennis van wetenschappelijke vereffeningsmethoden of van hoogere geodesie. Er kunnen verbeteringen aangebracht worden in de opleiding van toekomstige landmeters, zeer zeker, doch de voornaamste eigenschappen die een goed landmeter voor den gewonen veld dienst karakteriseeren, moeten verkregen worden in de practijk, onder leiding van een bekwaam practicus. Ook de verbetering van het kadaster is door ons nooit voor opgesteld als iets wenschelijks op zich zelf. Zij hangt ten nauwste samen met het algemeen belang, dit woord genomen in ruimen zin. Het is niet genoeg aan te toonen dat juridieke of economische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 130