128 Zij zeggen: de heeren willen een kadaster met bewijskracht en daarvoor willen zij het vernieuwen. Dat zal millioenen bij millioenen kosten. Het baat niet of wij uit den treuren herhalende zaak is precies andersom. Wij vragen niet vernieuwing, wij stellen het feit: er wordt vernieuwd, op schreeuwend dure wijze vernieuwd, en we adviseeren belangeloos, als onpartijdige onderzoekers: wat gij doet, doet dat goed, doe dat op de meest economische wijze, zoodat tegen de geringste finantiëele offers worde verkregen een kadaster van de meest mogelijke bruikbaarheid en duurzaamheid. Vereen voudiging en bezuiniging kan worden bereikt met en door „bewijs kracht" en „gesplitst kadaster." Zal men nu eindelijk ophouden met eene averechtsche voorstelling van zaken? Of is het schrikbeeld der millioenen een te doeltreffend strijdmiddel gebleken om het te kunnen loslaten? Ziet men dat schrikbeeld goed onder de oogen dan bemerkt men, dat het zich keert tegen onze bestrijders zelf. Het jarenlang lijdelijk verzet tegen eene rationeele verbetering van het kadaster heeft reeds enkelen moedeloos gemaakt en de vraag doen stellenzou er niet méér te bereiken zijn door onze wenschen te matigen Gelukkig begint het thans te dagen in het oosten. De Regeering heeft gevolg gegeven aan den aandrang van Mr. Treub bij de beraadslaging over de Staatsbegrooting voor dit jaar, om de zaak aan het onderzoek van eene Staats-commissie te onderwerpen. (K. B. 30 Juli 1906 N". 75.) Naast eene meer fïskale opdracht heeft die commissie na te gaan: welke veranderingen behooren te worden gebracht in de wettelijke en administratieve bepalingen op de verkrijging van onroerende zaken, op de hypothecaire en kadastrale boekhouding en verder hoe de kadastrale dienst behoort te worden gereorganiseerd. Het in te stellen onderzoek omvat dus de juridieke en admini stratieve grondslagen van het hypotheekstelsel en van het kadaster. Voldoende dunkt mij om den moed te doen herleven en met vertrouwen de toekomst af te wachten. Of zijn er andere redenen dan moedeloosheid die enkelen doen mompelen van het betreden van andere banen? Heeft onderzoek van feiten, logica, wetenschappelijke methode hen geleid tot andere mij niet bekende conclusiën, dan de thans gangbare? Welnu

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 132