143 „Verklaart hem gerechtigd tot den eigendom van het kadastrale perceel, enz. Verstaat, dat de Bewaarder der Hypotheken en van het Kadaster na beteekening van het in deze te wijzen vonnis, nadat dit vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, de tenaamstelling van voornoemd perceel in de openbare registers zal verbeteren en dat perceel met herstelling van de plaats gehad hebbende vergissing, weder ten name van den eischer zal stellen overeenkomstig zijne administratieve voorschriften"; „Veroordeelt gedaagde om deze verbetering te gehengen en te gedoogenenz Naar aanleiding van het bovenstaande meenen wij enkele op merkingen niet te mogen terughouden. We hebben hier te doen met eene vergissing die herhaaldelijk voorkomt, wanneer de kadastrale aanduiding der over te dragen perceelen wordt ontleend aan een uittreksel uit den kadastralen legger, zonder dat daarbij de kadastrale kaart is geraadpleegd. De zaak zelf bevat niets ongewoons; wel zullen partijen meestal te vinden zijn voor een acte van rectificatie en neemt de kwestie dus niet zulke afmetingen aan als in het onderhavige geval. Over dit punt zal dus niet verder uitgewijd worden, na dit zullen nog talrijke dergelijke gevallen zich voordoen. Een andere opmerking betreft het beteekenen van het vonnis aan den Hypotheekbewaarder. Uit de verklaring van dien medegedaagde blijkt, dat alleen de overschrijving van het vonnis aanleiding geeft tot het doen van eene aanteekening in de „openbare registers." Een vraag van meer belang, niet voor de werking van dit vonnis maar voor de opvatting omtrent de inrichting der zoogenaamde hypothecaire boekhouding, is de volgende Wat wordt hier bedoeld met tenaamstelling of overboeking in de openbare registers Onder de registers die onder den Hypotheekbewaarder berusten, komen voor de kadastrale leggers, waarin alle kadastrale perceelen zijn tenaamgesteld, waarvan overboekingen worden verricht; dat is, ze worden op naam van een eigenaar geboekt en van dien van een anderen afgeschreven. Deze kadastrale leggers zijn voor geschreven bij en worden bijgehouden naar de bepalingen van de wet op de grondbelasting en naar de daarop berustende administra tieve voorschriften. Het komt mij voor dat een gerechtelijke uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 147