145 gegeven. In het algemeen register komt een perceel voor onder evenveel verschillende namen als er sedert zijne invoering eigendoms overgangen van dat perceel hebben plaats gehad. Het geeft op verschillende vakken de namen der verkrijgers aan; wie de laatste daarvan is blijkt echter niet, omdat niet de vervreemdingen worden vermeld. Met de veranderingen in de kadastrale perceelnummers wordt evenmin rekening gehouden. Het „algemeen register" in zijn tegenwoordigen staat heeft dus alleen beteekenis als een register van verwijzing naar het overschrijvingsregister, uitgaande van den naam der eigenaren. Slechts door alle vakken op te slaan waarop een bepaald perceel voorkomt, door vervolgens alle deelen der overschrijvingsregisters waarnaar verwezen wordt te raadplegen en te vergelijken, kan men ten slotte concludeeren wie volgens de openbare registers als eigenaar mag worden aangemerkt en dan nog niet voor alle gevallen, b. v. niet wanneer vereeniging of split sing van kadastrale perceelen heeft plaats gehad. Uit het aangehaalde vonnis meenen wij te mogen afleiden dat er begripsverwarring bestaat ten opzichte van het bestaan van eene boekhouding op den eigendom. De openbare registers bevatten niets anders dan copieën van akten en stukken die ter over schrijving zijn aangeboden, daarnaast bestaan alleen registers van verwijzing naar die copieën, van tenaamstelling mag dus niet worden gesproken. Er is dan ook niemand die zijn wetenschap omtrent den eigendomtoestand van een perceel zal doen berusten op een bloote inzage van één vak van het algemeene register. In de practijk is de kadastrale legger het eenige middel om het publiek in te lichten omtrent den eigendom; het algemeen register is afgestompt tot een rudimentair orgaan in het hypothecair organisme. Er hebben een paar uitzonderingen bestaan, (of dit nog het geval is, is voor ons niet zeker). Er zijn bewaarders geweest die het algemeen register hebben bewerkt in eene richting die recht gat te spreken van „tenaamstelling." Zoowel de vervreemdingen als de menigvuldige nommerveranderingen werden nauwkeurig aange- teekend. Het waren ook deze ambtenaren, die voor zooveel betreft de boekhouding op de hypothecaire inschrijvingen steeds de ver- nommeringen in de kadastrale perceelen wisten bij te houden. Was deze weg aan alle bewaringen ingeslagen, dan,zou zich zeker de behoefte aan de vernieuwing der hypothecaire inschrijvingen in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 149