151 toestanden bij ons kadaster is geschreven, ook mocht worden verwacht. Na behandeling der instrumenten gaat de schrijver over tot de werkzaamheden op het terrein, beginnende met de eenvoudigste, het uitbakenen van rechte lijnen, het uitzetten van hoeken en van cirkelbogen* om vervolgens de opmeting van een terrein van kleinen omvang te behandelenhierop volgt de voor den kadaster-ambte naar zoo belangrijke berekening van inhouden en vervolgens de verdeeling van terreinen, terwijl in hoofdstuk XV de grensverlegging wordt behandeld, een onderwerp dat wellicht in de toekomst nog meer dan thans reeds, een belangrijk deel van de taak van den landmeter zal uitmaken. Hoofdstuk XVJ betreffende: „De planimeters" zouden wij gaarne wat uitvoeriger hebben gezien. De compensatie-planimeter met name, zou een breeder behandeling hebben verdiend. Met Hoofdstuk XVII, Driehoeksmeting, komen wij in het gebied der opmetingen van meer uitgestrekte terreinen. Hierbij wordt uit den aard der zaak herhaalde malen verwezen naar H. T. W.1) zoodat wij, aangezien eene bespreking dezer hand leiding buiten ons bestek valt, over 75 verder niet zullen spreken. In 76 wordt wel een der methoden aangewezen om de cen- treeringselementen te bepalen, wanneer het hoekpunt met een toren spits samenvalt, doch één enkel bijzonder geval had toch ook vermelding verdiend; het komt toch vrij veelvuldig voor, dat de verschillende punten als centrum en standplaatsen in één horizontaal vlak kunnen worden geprojecteerd en dan loopt de bepaling van centreeringselementen hoogst eenvoudig af. In het vervolg van dit hoofdstuk worden de vereffening van het net, de berekening der coördinaten en eindelijk nog een bijzondere vorm van het net behandeld. Niet minder dan twee hoofdstukken worden vervolgens gewijd aan de aansluiting van een driehoeksnet aan gegeven punten: 1° volgens de methode der parallelle verschuiving en 2° door conforme overbrenging. Het wil ons voorkomen, dat de schrijver hier den eisch, dien hij zichzelven heeft gesteld, n.l. beknoptheid eenigszins uit het oog verliest. Handleiding voor de technische werkzaamheden van kadastrale her metingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 155