153 J. J. ter Laag. Controleur van het kadaster. Wet van 1870 op de Grondbelastingmet aanteekeningen en eene schets van de ge schiedenis der grondbelasting in Nederland. C. N. Te ii lings, 's Hertogenbosch, 1906. Bij inteekening, ƒ1.75, na 1 Januari 1907, f 2 50. Onder de onderwerpen waarover het examen voor landmeter van het kadaster loopt, noemt artikel 85°, circulaire 1300, o. m.; „de bepalingen van de wet op de grondbelasting, voor zoover die in verband staan met het kadaster en de bewerking daarvan." Voor den aspirant-landmeter zou de veiligste weg om tot nauw keurig weten te komen, zijn, een tijdelijke werkzaamstelling aan een der controles. Tot nogtoe bestaat hierop voor hem echter geen uitzicht en moet hij gebruik maken van de literatuur, verschenen op het gebied der van hem geeischte kennis. Deze literatuur was langzamerhand verouderd, van het werk van den heer van Konijnenburg verscheen de laatste druk in 1880; na dien kwam nog een wet op de grondbelasting uit, bijgewerkt tot 1882, in de verzameling der belastingwetten van van Dillen; nog zag het licht (1905) van de hand van den heer Al ting Mees: „Uitvoering van de wet op de grondbelasting, enz; Leiddraad voor ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen;" de arbeid van den controleur ter Laag mag dus ongetwijfeld dezer zijds als een blijde boodschap worden begroet. Bij de behandeling zijner stof heeft schrijver zich op een breed standpunt geplaatst. De voorafgaande schets van de geschiedenis der grondbelasting in Nederland is een vlot en den aard van het gegeven in aan merking genomen, aangenaam geschreven overzicht, dat slechts een enkele maal en dan nog maar terloops, herinnert aan het „Over zicht van vroegere verordeningen" van van Konijnenburg. Als afzonderlijk hoofdstuk is bewerkt de „Bijhouding van het kadaster" nadat de instelling in 1832 was gereed gekomen. Onder dezen titel wordt aandacht gevraagd voor den inhoud der wetten van: 6 Juni 1840 (Stbl. N°. 17), aanmoediging van land- verbeteringen; 24 April 1843 (Stbl. N°. 14), die een einde maakte aan het aanhoudend lager worden van het verhoudingscijfer tusschen belasting en belastbare opbrengst; 5 Mei 1859 (Stbl.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 157