150 structie en de wet G.waar 't pas geeft wordt door schrijver hierop meer of minder uitgebreid gewezen; zie artt. 10, 15, 46, 47, (blz. 138. I. K. art. 123), enz. Wijl de studie van ambtelijke voorschriften een dorre geest- doodende arbeid is, indien zij wordt opgevat in den zin van een letterlijk van buiten leeren van allerlei bepalingen, waarvan de nieuweling de bedoeling gissen nog grijpen kan, heeft de heer ter Laag, door onmiddellijke vergelijking van I. K. en wet G. mogelijk te maken, den aanstaanden landmeter zijne vorming in dit opzicht zeer vergemakkelijkt. De toelichting der wijze waarop de schattingen plaats vinden, gegeven bij de artt. 11, 12 en 13, zoomede bij art. 25 de toelichting in zake vrijstellingen, is van groote waarde voor ieder, wiens werk kring meer dan algemeene kennis vordert van grondbelasting-aan gelegenheden. Bij art. 41 wordt gewag gemaakt van de reeds wet geworden wijziging, die droogmakingen of bedijkingen van buitengewone kostbaarheid, zonder op hunne uitgestrektheid te letten, in gunstiger verhoudingen brengt dan weleer het geval was. Als bijlage I, is in den oorspronkelijken tekst opgenomen, het keizer lijk decreet van 21 October 1811Bull, des Lois N°. 397, betreffende de vaststelling der grondbelasting bijdrage aan het Keizerrijk, over 1812, door de zeven uit het gebied van het voormalige Holland gevormde departementen, en als bijlage II, de vervallen artt. 2, 3, 4, en 5 en 58 der wet van 1870. Een inhoudsopgave en een alphabetisch register, wat we een leemte achten, worden gemist. Voor den aspirant-landmeter is de arbeid van den heer ter Laag een welkome gids bij zijn studie, in den boekenschat van den land meter mag het werk niet ontbreken, in overige betrokken kringen wenschen wij het boek een goed onthaal toe. Aan den heer Teulings een woord van lof, voor de wijze waarop hij do uitgave verzorgde. H. Utrecht, Juli '06.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 159