164 Wij hebben gemeend in ons orgaan deze overtuiging der open baarheid te moeten prijs geven, opdat den leden de gelegenheid zou worden geopend hunne inzichten te toetsen aan de onze; zoo toch werkelijk alle leden der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde onvoorwaardelijke voorstanders zijn van een kadaster met bewijskracht, wat wij echter met recht en reden mennen tiTmögen betwijfelen, dan mag de redactie van dit orgaan door ons niet langer worden gevoerd, wegens gemis aan overeenstemming in, wat dan zou blijken te zijn, doch wat wij er niet voor houden, „het hoofddoel van ons vereenigingsleven". Wij achten alles uitsluitende, onvoorwaardelijke propaganda voor een kadaster met bewijskracht noch langer wenschelijk, noch langer gewettigd, wijl tusschen hetgeen enkelen wenschen en hetgeen wij bezitten, zonder eenige overgang die op schemering lijkt, een verschil bestaat als tusschen helder'stralend daglicht en intens nachtelijk duister. Bij de beoordeeling van de wenschelijkheid der zoozeer aange prezen hervorming doen zich verschillende factoren gelden, die hier in het kort zullen worden aangestipt, meerendeels slechts even zullen worden aangeroerd, daar zij ieder voor zich aanleiding kunnen geven tot beschouwingen van zulken omvang, dat die de grenzen van dit artikel verre zouden overschrijden. Onder de argumenten die worden aangevoerd treft men in de eerste plaats dit aan: dat het tegenwoordige kadaster noodwendig binnen betrekkelijk korten tijd moet worden vernieuwd" Het bestaande kadaster wordt oud, is sedert zijne oprichting ongeveer driekwarteeuw in gebruik. Kan het nu naar zijne tegenwoordige beteekenis nog lang blijven voortbestaan op de wijze, waarop het in de laatste tientallen jaren werkte? Stelt men zich tevreden met den thans bestaanden toestand, dan zal het o. i. nog geruimen tijd, b.v. honderd jaar kunnen worden instand gehouden over een groot gedeelte van het grondgebied van onzen Staat, zonder eenig belang te schaden, mits voor de bijhou ding in ieder opzicht geschikte werkkrachten worden gebezigd en daar waar deze in vroegere perioden ergerlijk is verwaarloosd, her zieningen of hermetingen worden uitgevoerd; mits de opneming der gebouwen wordt beperkt tot tiet strikt noodzakelijke en daarvoor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 172