165 als regel wordt aangenomen dat bijgebouwen van weinig beteekenis, niet op de plans worden gebracht of bijgehouden. De insland- houdingsdienst zal grondig moeten worden herzien en hare richtige uitvoering niet in die mate aan het toeval mogen worden over gelaten als thans veelal het geval is. Onder deze voorwaarden achten wij een voortbestaan op den tegenwoordigen grondslag nog geruimen tijd niet alleen mogelijk, doch ook gewettigd; uitgesloten blijft dan echter de mogelijkheid om in het bezit te komen van eene instelling, die algemeen bewijsmateriaal kan verschaffen voor de ligging der perceelgrenzen. Een factor van niet minder belang is de beteekenis die het ver nieuwde kadaster, met bewijskracht voor de grenzen, zal verkrijgen na verloop van geruimen tijd b.v. eene eeuw, wanneer de werking der acquisitieve verjaring blijft voortbestaan. Het staat voor iederen deskundige vast, dat het terrein voort durend verandering ondergaat, voor zooveel betreft de ligging dei- perceel- en ook der eigendomsgrenzen, zonder dat daaraan een eigendomsovergang in den zin van het burgerlijk recht ten grond slag ligt. Dit bezwaar doet zich in het eene terrein meer, in het andere minder gevoelen, het bestaat echter overal, zooals kan blijken uit de kadastrale stukken der gemeenten die voor circa 25 jaar met betrekkelijk veel zorg zijn hermeten. In gemeenten waar nog de oorspronkelijke plans bestaan, worden deze veranderingen ook wel opgemerkt, doch bij de geringe nauwkeurigheid is men wel gedivongen de afwijkingen aan de kaart en niet aan het terrein, aan het ingrijpen van belanghebben, te Avijten. Blijft de acquisitieve verjaring bestaan, dan zullen na verloop van korteren of langeren tijd nagenoeg alle grenzen gaan afAvijken van de kaart, en om in overeenstemming te blijven met den feitelijken toestand, zullen de perceelgrenzen op de kaart dus moeten geAvijzigd Avorden, zoodra partijen het over deze wijziging eens zijn ge- Avorden. Hierbij doet zich echter de moeilijkheid voor dat die grensver- anderingen, veelal aan de actueel belanghebbenden, tengevolge van eigendomsovergangen, niet bekend zijn, ot Avel dat een van beide partijen geen verandering in de kaart wil toestaan, ofschoon de verjaringstermijn reeds verstreken is. Aan de openbaarheid der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 173