1G7 bedenken, dat onder het tegenwoordige personeel nog geen gerou tineerde krachten aanwezig zijn, omdat de eerste schrede op den weg der uitvoering nog gezet moet worden, dat verder de methode van uitvoering na enkele jaren practijk in meer of minder belangrijke onderdeelen zal dienen te worden verbeterd en herzien. Hoe oordeelt het buitenland b.v. Pruisen waar men ook een grondbelasting-kadaster, tevens dienstbaar gemaakt aan de boek houding op den grondeigendom, heeft, over een kadaster met bewijskracht. VToor zoover wij weten, begeert geen enkel technicus zoodanige instelling deelachtig te worden; geen persoonlijkheid van naam, staande in de volle praktijk van ons ambt, is over onze oostelijke grenzen ons bekend, als onverdroten strijder voor de invoering van een kadaster met bewijskracht voor de grenzenop de vergaderingen van het Deutsche Geometer-Verein blijft het onderwerp nagenoeg onbesprokentoch zou de moeite en zorg aan het kweeken van landmeters aldaar besteed, oppervlakkig beschouwd, het stellen van den eisch wettigen. Onze opleiding is hoogst gebrekkig, deze kon en moet veel beter zijn, vooral met het oog op de eischen die de toekomst onder den druk der ruilverkaveling zal brengen; erkend dient echter te worden, dat voor het huidige doel, voor den grondbelasting-dienst, over het geheel over uitnemende krachten kan worden beschikt, echter over krachten, slechts luttel in aantal, in staat om een kadaster met bewijskracht te scheppen, in staat om met zekerheid van goeden uitslag op geodetisch gebied, uitgebreide ruilverkalingen te ondernemen. Daarom is het voor het oogenblik een verder springen dan de stok lang is, wanneer wij trachten ons Wetgevend Lichaam er toe te brengen, de hervorming te voteeren, alvorens ons dienstvak langs geleidelijken weg tot hoogere ontwikkeling is gebracht. Maar zoo zal men opmerken, het personeel dat we niet hebben kan worden opgeleid. Zeker, maar volmaakte geodeten stampt men niet uit den grond. In Pruisen kost de vorming van den kadaster-controleur, 2) na het verlaten van H. B. S. of gymnasium in minimum acht jaren. Daar Zie dit orgaan, Jrg. XXII (1906), bldz. 59 v.v. 2) Hier «landmeter van het kadaster».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 175