168 benut men sinds bijna twintig jaren een uitstekende, tot in onder- deelen zorgvuldig uitgewerkte organisatie, hier vindt men te ver doorgedreven onthouding van overheidswege, in zake de opleiding. Hoe zou het gesteld zijn met het peil van ontwikkeling onzer medici, onzer ingenieurs, wanneer voor hen een dergelijk stelsel werd gevolgd. Wij schatten, wordt onmiddellijk in dit opzicht met een welover- legde reorganisatie een aanvang gemaakt, dat eerst na tien jaren in Nederland de landmeters kunnen zijn gevormd, die zich, zonder grootspraak, gemiddeld de evenknie mogen noemen hunner Pruisische kollega's. Hoe het mogelijk werd dat wij zoo achterlijk bleven? Hierop ligt het antwoord voor de hand. Er bestaat in ons land niet, wat zoo herhaaldelijk is beweerd, een communis opinio omtrent de noodzakelijkheid der invoering van een kadaster met bewijskracht voor de grenzen. Wel staat vast, dat het groote publiek reeds aan het tegenwoordige kadaster bewijskracht toekent. Wie buiten de techniek staan en er voor voelen, zich er warm voor maken, doen zulks onder voorbehoud, dat, wij releveerden het reeds, zij blindelings aan kunnen nemen de onomstootelijkheid der technische uitvoerbaarheid. Staat deze voor hen niet langer onwrikbaar vast, dan zijn zij bereid onmiddellijk hun volkomen juiste, onberispelijk gestelde, nauw sluitende betoogen terug te nemen, zich bewust, dat deze dan niet langer op rotsvasten grondslag rusten. Met hen verdwijnen de communis-opinio-isten. Onder de tegenstanders bij ingeving behoort een groep van per sonen, die door hare ambtelijke verhouding veelvuldig met onzen tak van dienst in aanraking komt; daarbij overwegenden invloed kan doen gelden op de ontwikkeling van ons dienstvak. Zij zal er nimmer voor te vinden zijn, mede te werken aan de verbetering onzer opleiding, zoolang de bewijskrachtseisch de hoofd schotel vormt onzer propaganda, omdat zij, opgegroeid onder de werking van het negatieve stelsel, zich in alles geheel lijdelijk gedraagt tegenover de rechtshandelingen ten opzichte van onroerend goed, en een inmenging van de overheid geheel indruischt tegen hare rechtsopvatting. Hoe de communis-opinio-isten, voor wie de technische uitvoer baarheid louter op grond van uitspraken.van technici vaststaat, over

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 176