169 de zaak denken, is haar bekend, zij zelve gelooft echter in de verte niet aan de volkomenheid der techniek, en weigert in breeden kring het geloof hieraan te versterken, door krachtig in te grijpen, waar 't geldt de verbetering onzer vorming. Zoo bleef in dit opzicht alles vrijwel bij het oude, ja erger, het pogen een droombeeld tot werkelijkheid te maken, verhinderde, dat in ons land de practijk der geodetische wetenschap tot hoogere ontwikkeling kwam. Wij twijfelen aan de mogelijkheid der vorming van een ambtenaars korps, waarvan iedere er deel van uitmakende persoonlijkheid, vol komen berekend is voor zijn taak; zulks naar wij meenen terecht, gelet op de haast pijnlijk voorzichtige voorzorgen die bij het aan stellen van landmeters in Pruisen worden betracht, waar de waarborg een goede keus te zullen treffen, haast de grens der absolute zekerheid bereikt, doch waar het blijkt, dat men zich nu en dan toch nog vergist. Het hier te lande bestaande stelsel laten wij verder buiten be schouwing, wij willen echter een oogenblik aannemen over een ideaal vormschool te kunnen beschikken, die ideale krachten zou leveren, wanneerde grondstof, het menschelijk individu, volmaakt was, doch die onder veel koren een bedenkelijke hoeveel heid kaf moet voortbrengen, omdat ons menschen nu eenmaal gebreken aankleven. Hoe die school zou zijn ingericht doet voor ons betoog niet ter zake, daarvan hebben wij ook geen scherp begrensde voorstelling, ons geestesoog ziet haar als een in gouden zonneglans stralend, ver rukking over ons brengend, opleidings-instituut, dat eenmaal wer kelijkheid geworden, de volkomenheid deelachtig is. De bezielde geodetische krachten die zij zal verschaffen zullen te rangschikken zijn in vier groepen, alle wetenschappelijk uit stekend onderlegd. Groep I zal echter voor de practijk totaal onbruikbaar blijken; groep II in dit opzicht te optimistisch gezind zijn; groep III tegenover het werkdadig gedeelte ongenietbaar zwaar op de hand wezen; en groep IV ten slotte, practisch alle goede eigenschappen in zich vereenigen. De le groep valt voor de verwezenlijking van 't gedroomde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 177