170 einddoel onzer propaganda vrijwel geheel weg, in de practijk werk zaam, zal zij onmiddellijk in eigenwetenschappelijk moeras smoren de 2e groep zal niet onder alle omstandigheden betrouwbaar werk leveren; de 3e groep zal blind vertrouwen verdienen, maar als lijdende aan zin voor overdreven nauwkeurigheid, nergens mede gereed komen en reusachtig hooge financiëele offers vragen; de 4e groep ten slotte zal aan alle te stellen eischen voldoen. Zoo zal 't kadastrale paradijs der toekomst, gerekend tegen dat van het heden, in niets gewijzigd zijn; dezelfde persoonlijke hoedanigheden, waaronder die welke niet begeerd worden, thans bij de ambtenaren waar te nemen, zal men in het gedroomde Eden ook herkennen, evenwel in uiterst verfijnden vorm. Intusschen zal, doch tegen enorme niet te schatten kosten, de mogelijkheid aanwezig blijken om het kadaster op den verlangden grondslag, met slakkengang, te vernieuwen, echter door middel van een met zorg uit de aanwezige, ieder in zijn soort volmaakte ambte naren, saamgelezen hypervolmaakte opnemingsbrigade. Over de wijze van instandhouding van het langs dezen weg verkregen kadaster met bewijskracht voor de grenzen, willen wij verder zwijgen, alleen merken wij op, de mogelijkheid van de instandhouding onder strikt behoud van den bereikten graad van nauwkeurigheid te mogen betwijfelen. Geen .voorschriften toch zijn, en geen toezicht is in staat, steeds en bij voortduring de gebreken te voorkomen, te ondervangen, eigen aan menschelijken arbeid. Menschen zijn eenmaal geen marionetten, en waren zij het, waar zou dan de zelfbewuste hand te vinden zijn, die steeds op het juiste tijdstip aan het juiste touwtje trok, en zoo iedere niet ge wilde beweging wist te verijdelen. Nog rijst ten slotte de vraag, die wij ontkennend zouden willen beantwoorden: „of het kadaster met bewijskracht de moeite en de kosten waard zou zijn aan de oprichting en de bijhouding ervan verbonden". Verdient het, in overweging nemende de onderscheidene factoren bij het vraagstuk betrokken, niet aanbeveling onze propaganda te richten, niet op een directe algemeene invoering van een kadaster met bewijskracht, doch op eene geleidelijke ontwikkeling van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 178