175 Berekeningen. Uit de in 1904 berekende voorloopige coördinaten der hoofd-en tusschen- punten van de groepen I en II van het driehoeksnet, werden voor elk punt berekend de richtingen naar en de afstanden tot omliggende punten van het driehoeksnet. De oplossing der 65 normaalvergelijkingen van groep III werd door den ingenieur Modderman in den tijd van twee maanden voltooid. De substitutie der gevonden correlaten in de correlatenvergelijkingen ter berekening der aan te brengen correcties, en de definitieve berekening van het hoofddriehoeksnet werden vervolgens ter hand genomen en voltooid. Ter beoordeeling van den bereikten graad van nauwkeurigheid volgt hier de uitkomst van de berekening der middelbare fout in eene op het station vereffende richting, zooals die volgt uit de netsvereftening groep I 0",375 II 0",336 III 0",306 De vereffening der tusschenpunten werd vervolgens onderhanden genomen en voltooid. Op de bijgevoegde kaart worden de hoofd- en tusschenpunten van groep III met hunne verbindingslijnen voorgesteld Met de berekening der coördinaten in stereographische projectie van de punten in de derde groep van het net wordt een aanvang gemaakt. Met het vervaardigen van de copij voor de publicatie der uitgevoerde metingen en berekeningen werd voortgegaan. Basismeting. Wederom werd teleurstelling ondervonden met de levering der voor de basismeting benoodigde toestellen. Het in bet vorig verslag genoemde toestel volgens Fransch model kwam in het bezit der commissie, maar moet nog veranderingen en aanvullingen ondergaan, alvorens met de proefmetingen kan worden begonnen De in dezen toestel voorkomende kogelassen werkten zeer slecht; zij werden door de Deutsche Waffen und Munitionsfabriken te Berlijn met voorkomendheid in orde gebracht. De meter Ka, die reeds herhaaldelijk door ons werd gebruikt, werd op 29 Juni 1905 door de commissie van toezicht op de standaarden aan ons overgedragen. Secundaire driehoeksmeting. De terreinwerkzaamheden voor de secundaire driehoeksmeting werden ook dit jaar in aansluiting met. die van het vorig jaar voortgezet. De verkenning werd in Mei aangevangen met drie ploegen. De eerste ploeg bestond uit den landmeter Bingen als chef en den ingenieur Dieperink de tweede uit den ingenieur Bijl als chef en den landmeter Marlet, de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 183