177 Zutphen I, Varenna en Duistervoorde, benevens aanvullingsmetingen op de stations Arnhem I, Eist I, Herveld I, terwijl op alle stations de noodige centreeringsmetingen geschiedden. Nog werden door hem de vastleggings- steenen geplaatst op de punten Fransche berg en Ugchelerbosch. De vierde ploeg onder den ingenieur de Hulster volbracht de hoek metingen met de noodige centreeringsmetingen op de stations Lochem, Almen, Deventer I, Gorssel I, Lettele, Wulleberg, Koningsbelt, Raalte en Olst I. Na afloop der metingen vulde de heer de Hulster de verkenning van het terrein ten noorden van de gebroken lijn GorinchemZaltbommel Rhenen, oostwaarts begrensd door de Veluwe, in 1903 reeds uitgevoerd, gedeeltelijk verder aan. De inrichtingen noodig voor de opstelling der instrumenten en voorde aanwijzing der driehoekspunten, welke niet op gebouwen gelegen zijn, werden in den loop van den zomer gemaakt, en de torens na voleinding der waarnemingen weer in hun vorigen staat teruggebracht Nog zijn op de punten Hoogemoer, Waaybergen, Maalbergen en Zun- dertsche Schijf, pyramiden gebouwd, terwijl de bebouwingen op de torens te Kloetinge, Middelburg, Westkapelle, Aardenburg, Zierikzee, Goedereede, Rotterdam, Gouda, Monnikendam en Oosterhout zijn nagezien en waar noodig hersteld. De bebouwing van de verschillende stations en het herstellen van de torens in hun vorigen staat geschiedde in hoofdzaak wederom door en onder leiding van een timmerman in vasten dienst, nadat hem daartoe de noodige gegevens waren verstrekt. Gedurende de maand Mei werd voor deze werkzaamheden nog een tweede timmerman in dienst genomen. De stand van de terreinwerkzaamheden wordt aangewezen op een bij gevoegd kaartje. De berekeningen van de secundaire driehoeksmeting werden zooveel moge lijk voortgezet. Sterrekundige waarnemingen De waarnemingen ter bepaling van de breedteverandering werden door den heer Dr. H. J. Zwiers te Leiden regelmatig voortgezet. Daar eene fout in de aangenomen hoekwaarde van een omgang van de mikrometer- schroef op de uitkomsten dier waarnemingen een invloed uitoefent welke van jaar tot jaar verandert en dus aanleiding zou kunnen geven tot eene schijnbare jaarlijksche wijziging van de breedte, was het wenschelijk die schroefwaarde nog nauwkeuriger te bepalen dan al reeds geschied was. Een groot aantal malen werden daarvoor verschillende poolsterren in hun grootste oostelijke of westelijke afwijking waargenomen Het voornemen bestaat om, zoodra de omstandigheden bet toelaten, dit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 185