183 Regentschappen werd opgedragen. Ten einde de metingen voortaan ge lijken tred Ie doen houden met de klasseer- en andere werkzaamheden van het eigenlijke landrente-personeel, zal eerst later tot de oprichting van een tweede landrente opnemingsbrigade worden overgegaan. In het geheel werden in 1905, ten behoeve van de landrente, opgenomen en in kaart gebracht 108114 bouws. Omtrent hetgeen in 1905 verricht is door de overige onderdeelen van den topographischen dienst valt het volgende te vermelden. In Zuid-Sumatra zijn de verkenningen tot het opsporen van geschikte secundaire en tertiaire driehoekspunten voltooid in de afdeeling Lais (zie K. V. 1905, kol. 99) en aangevangen in de afdeeling Moko Moko der residentie Benkoelen. Een aanvang werd gemaakt met he londerzoek naar geschikte primaire punten ten behoeve van een hoofddriehoeksketting die, uitgaande van den ketting in Benkoelen, loopt door de landstreken Soengei Tenang en Serampas (Djambi) en door het landschap Korintji, in aansluiting aan het primaire net van Sumatra's Westkust. Pilaren zijn gebouwd op 3 secundaire en 47 tertiaire punten in de residentie Benkoelen, zoodat op uit. 1905, behalve 33 punten van het hoofdriehoeksnel, 58 secundaire en 625 tertiaire punten blijvend op het terrein waren aan gegeven. Secundaire hoekmetingen zijn uitgevoerd op 3 stations derl6te, 11 stations der 2de en 8 stations der 3de orde, deze laatste met inbegrip van 6 zoogenaamde hulppunten, tevens dienend voor vastlegging van andere punten der 3de orde. De coördinaten zijn berekend van 10 secundaire en 49 tertiaire punten. In het geheel waren op uit. 1905 de coördinaten berekend van 36 primaire, 50 secundaire en 509 tertiaire punten. De driehoeksmeting in de residentie Palembang is ten einde gebracht. In het belang van de astronomische plaatsbepalingen in het oostelijk laagland der residentie Palembang (zie t. a. p.) en van de residentie Lampongsche Districten, zijn, respectievelijk uit Palembang en Menggalo, reizen ondernomen langs de Moesi (Palembang) de Toelang Bawang (Lampongsche Districten) en verschillende andere rivieren in die gewesten. In het geheel zijn in 1905, behalve ter hoofdplaats Palembang, sterre- kundige waarnemingen verricht op 29 stations in de residentie van dien naam en op 7 stations in de Lampongsche Districten, inbegrepen de 4 aansluitingspunten met het driehoeksnet van Zuid-Sumatra. Alle stations zijn door pilaren verzekerd en de coördinaten berekend. De topographische opneming van Sumatra's Westkust werd in den loop van 1905, wat veld werk aangaat geheel (56917,1 K. M1.), en, wat teekenwerk betreft, bijna geheel voltooid. In dat jaar werden 5367,6 K.ML in kaart gebracht door de lsle en 3de opnemingsbrigade, met hoofdkwartieren respectievelijk in J) Een eerste ontwerp voor een dergelijke keten kwam gereed.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 193