185 staande uit 1 landmeter en 14 mantri's is in Midden-Lombok desa'sgewijze bewerkt een complex van 41894 bouws (5640 perceelen), en zijn van 13682 bouws grond registers vervaardigd. In het gouvernement Celebes en onderhoorigheden zijn 17 perceelen, gezamenlijk 527 bouws groot, ornaments- (regents-) velden gemeten. 2. Kadaster. Bij het einde van 1905 waren bij den kadastralen dienst werkzaam 43 Europeesche ambtenaren, benevens 1 commies, 8 klerken en 278 mantri's. Hiervan waren aangewezen voor het hoofdbureau te Batavia en de inspectie-afdeelingen Semarang en Soerabaja 3 ingenieurs, 1 adjunct landmeter, 1 commies en 7 mantri's. Voor de metingen en het verzamelen van gegevens ten behoeve van de landrenteregeling was in de residentie Pasoeroean op uit 1905 nog werk zaam 1 opmetingssectie, met 1 landmeter, 2 adjunct-landmeters en 30 mantri's, terwijl 50 mantri's ter beschikking waren van den inspecteur van de landelijke inkomsten en verplichte diensten voor het verrichten van verschillende, hun door dien ambtenaar op te dragen werkzaamheden. Van de residentie Kediri zijn de landrente-kaarten en registers der laatst- gemelen districten bewerkt door 1 adjunct-landmeter, en 17 mantri's, behoorende tot de in Augustus 1905 opgeheven opmetingssectie in dat gewest. Met de herziening en omwerking van de kaarten der voormalige kadastraal-statistieke opneming, met het doel om, ze te kunnen doen dienen voor den landrente-aanslag op den voet der Preanger-regeling, is voort gegaan in Pekalongan, Kedoe en Banjoemas. Over hoeveel bouws en perceelen de landrentemetingen in 1905 zich uitstrekten, blijkt uit het overzicht sub III van bijlage E, waarin ook enkele andere der voornaamste verrichtingen van het kadaster over 1905 onder cijfers zijn gebracht Zooals reeds in hoofdst. D, 3, is vermeld, zijn, ingevolge Gouv. Bt. 2 Nov. '1905 N°. 30, de landrente-werkzaamheden van het kadaster aan den topographischen dienst van het departement van oorlog opgedragen. In verband hiermede zijn op uit. 1905 opgeheven de opmetingssectie te Tasikmalaja (Preanger Regentschappen), zoomede 25 zoogenaamde kada straal-statistieke bureaux in de residentiën Cheribon, Pekalongan, Semarang, Madioen, Kedoe en Banjoemas. De kadastrale metingen in de residentie Ternate en onderhoorigheden werden beëindigd en die van Menado voortgezet, terwijl op 1 Januari 1906 een aanvang is gemaakt met de kadastrale opneming van de hoofd plaats Bandjermasin (Zuidei- en Oosterafdeeling van Borneo) (Gouv. Bt. 21 Dec. 1905 N°. 26). Op Billiton zijn meetbrieven vervaardigd voor de ter hoofdplaats Tand-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 195