Prof. Dr. J. A. C. OUDEMANS. f 16 December 1827. 14 December 1906. In de op 29 December 1906 te Amsterdam gehouden gewone vergadering van de Wis- en natuurkundige afdeeling der Koninklijke Akademie van Wetenschappenhield de Voorzitter, Prof. Dr. H. G. van de Sande Bakhuijzen de volgende gedachtenis-rede. Slechts enkele maanden na zijn ouderen broeder is Jean Abraham Chrétien Oudemans ons ontvallen, de laatste van dat onvermoeid werkzame drietal, dat in de laatste halve eeuw in onze afdeeling en daarbuiten zooveel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling der wetenschap. Op bijna 70-jarigen leeftijd is hij van ons gegaan, niet als een oud afgeleefd man, wiens arbeidsdag geëindigd was, maar als een nog altijd werkzame geleerde, vol belangstelling in al wat de sterre- kunde betrof en steeds bezig met verschillende onderzoekingen, die hij op de hem eigen nauwgezette wijze, de eene na de andere voltooide, niet om daarna te rusten, maar om een nieuwen arbeid aan te vangen, waarvoor hij de plannen reeds had gevormd. Die drang tot nauwgezet onderzoek en onverpoosden weten- schappelijken arbeid, die wij allen tot het laatst toe in Oudemans bewonderden, openbaart zich in zijn geheel wetenschappelijk leven. Den 16en December 1827 te Amsterdam geboren, werd hij reeds op 16-jarigen leeftijd student aan Leiden's Hoogeschool en wijdde hij zich daar aan de sterrekunde onder leiding van Kaiser, die toen in zijn volle kracht, tal van jonge mannen in en buiten de philosophi- sche faculteit met warme liefde voor de wetensehap en de sterre kunde wist te bezielen. Van die allen stond Oudemans hem het naaste en gaarne had Kaiser hem als observator meer blijvend aan de sterrewacht ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 205