198 op verzoek onzer afdeeling de leiding op zich van de Nederlandsche expeditie naar het eiland Réunion, voor de waarneming van den Venus-overgang in December 1874. Met zijn terugkeer naar Europa trad zijn sterrekundige werk zaamheid echten weer op Ren voorgrond en niettegenstaande Oudemans een zeer groot deel van zijn beschikbaren tijd aan de berekening en het uitgeven zijner triangulatie van Java moest wijden, gaf hij toch in tal van geschriften de uitkomsten van zijne astro nomische onderzoekingen. Verschillende hadden betrekking op de theorie en constructie van instrumenten, waarmede hij zich in navolging van zijn leermeester Kaiser bij voorkeur bezig hield. In andere geschriften vinden wij de uitkomsten van eigen waar nemingen, terwijl hij ons elders mededeelt, wat hij uit historische onderzoekingen heeft afgeleid. Afzonderlijk vermeld ik nog zijne kritische samenstelling van sterparallaxen, uitgegeven bij gelegenheid van het halve eeuwfeest der sterrewacht te Pulkowa en zijn nog pas verschenen onderzoek omtrent de onderlinge verduisteringen en bedekkingen van de Jupiter-satellieten. Naast eigen onderzoek nam in zijn wetenschappelijk leven zijn onderwijs een groote plaats in. Zijn uitgebreide kennis en zijn gave van moeielijke onderwerpen een heldere voorstelling te geven, kwamen zijn leerlingen zeer ten goede en vaak kon men van hen vernemen hoe hoog zij zijne lessen en zijn nimmer te vergeefs ingeroepen hulpvaardigheid stelden. In een paar door hem uitgegeven werken leeren wij ook zijne talenten als docent kennen. Het eerste ten dienste van het inlandsch onderwijs in Indië geschreven, de Ilmoe Alam, of wereldbeschrijving; het tweede, de door hem bewerkte vierde uitgaaf van Kaiser's „Sterrenhemel", waarin met de uiterste nauwkeurigheid werd op genomen, wat als belangrijk voor den lezer uit sterrenkundige waar nemingen en berekeningen kan worden saamgegaard. Het is duidelijk dat men er hoogen prijs op stelde, een man als Oudemans aan wetenschappelijke commissies te verbinden. De vergelijkingen van de basis-toestel van Rep sold met de verschillende lengtestandaarden, in Indië door Oudemans verricht, wezen hem als van zelf aan als lid der Regeeringscommissie voor de bepaling van de internationale lengte-eenheid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 208