199 Spoedig na zijn terugkeer in Europa werd hij dan ook in die commissie benoemd en zoowel in de geschriften van Bosscha als ook in Oudemans' werk over de triangulatie van Java, kan men zien, welk een werkzaam aandeel hij heeft gehad in de talrijke vergelijkingen van de voor ons land bestemde standaarden met een soortgelijken meter en met den mètre des archives. Hij was tevens lid van de commissie voor de uitgave van Huygens' werken en gedurende vele jaren lid van het bestuur der Astro nomische Gesellschaft. Hij hielp mede aan de voorbereiding van de waarneming der totale zon-eclips in Sumatra en Spanje en nam vooral een ijverig deel in de werkzaamheden van de Neder- landsche Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing, waarvan hij van den aanvang (in 1879) lid was. Hem was de leiding opge dragen van de breedte en azimuth-bepalingen in een aantal onzer geodetische stations en een uitmuntende bewerking van de daarvoor verrichte waarnemingen van zijne hand, werd enkele jaren geleden door de Rijkscommissie uitgegeven. Bij dit kort overzicht van hetgeen Oudemans heeft verricht staat men verbaasd over zijn eerbied afdwingende werkzaamheid en wanneer men zijn geschriften leest, bewondert men de nauw gezetheid waarmede hij alles heeft verzameld wat op het onderwerp betrekking heeft, en de volkomen betrouwbaarheid van wat hij mededeelt. De eigenschappen van zijn geschriften zijn de weer kaatsing van zijn eigenschappen als mensch. Door en door gezond en oprecht, zocht hij alleen de waarheid. Geen moeite is hem daar voor te veel en hij tracht gemeenlijk haar te bereiken, niet door min of meer vernuftige beschouwingen, maar door een groote mate van gezond verstand en door op strenge stelselmatige wijze op zijn doel af te gaan. Tot kort voor zijn dood bleef hij als een jong mensch tot laat in den nacht werkzaam. Zijn laatste voor onze afdeeling bestemde verhandeling bracht hij, reeds ongesteld zijnde, nog 's nachts half drie ter post. Met zijn dood (hij was ruim 51 jaar lid onzer afdeeling) is een belangrijke periode van wetenschappelijk streven afgesloten en een groot stuk van de levende historie der wetenschap van ons weg genomen. Oudemans, tot het laatste toe alles kalm overdenkende, had den wensch geuit, dat aan zijn graf niet zou worden gesproken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 209