202 „dood punt". Integendeel, zij juist maakt het mogelijk, als het op oogsten aankomt, dat de voordeelen veelsoortig zullen kunnen zijn. Had het vereenigingsstreven zich beperkt tot enkele speciale punten, zooals uw artikel wenscht, onzer gemeenschap ware reeds lang het lot wedervaren van vele andere vereenigingenverzonken in het moeras van persoonlijke en groepsbelangen. De gevolgde methode werkt langzaam doch zeker; zij dwingt voor zich zeiven af de voldoening aan logische conclusies, zij biedt het voordeel, dat zoowel partieele als geheele voldoening aan de bewezen behoeften kan worden geaccepteerd. Met het vasthouden van den bewijs- krachtseisch Avorden niet verdere rationeele hervormingen prijs gegeven doch verhaastbovendien zullen partieele hervormingen de ontoereikendheid èn van dit negatief stelsel èn van het technisch bewijsmateriaal scherper aan 't licht doen komen. Van „alles uit sluitende, onvoorwaardelijke propaganda voor een kadaster met bewijskracht" is nooit sprake geweest en moeilijk valt te ontdekken, waar op eene „directe en algemeene invoering" werd aangedrongen, zelfs „zonder eenigen overgang." Van de factoren, die op de wenschelijkheid der toekenning van bervijskracht aan kadastrale grensgegevens invloed uitoefenen, stipt de redactie een vijftal aannoodzakelijkheid en urgentie der ver nieuwing; werking der acquisitieve verjaring technische uitvoerbaar heid; beschikbare werkkrachten; moeite en kosten; onderwerpen, in de tAveeentwintig jaargangen, van ons orgaan aan herhaald onderzoek onderworpen. De resultaten daarvan laten zich niet door eenige zwaartillende verzuchtingen ter zijde stellen. Speciaal zij gewezen op een meer afdoend antwoord op de vraag naar de oorzaken van achterlijkheid in jrg. 1903, blz. 6 a 9. Zeker staan wenschelijkheid en uitvoerbaarheid voor ons nog niet op practische gronden vast, doch evenmin hebben wij reeds iets te „bekennen"; van de gelegenheid tot het nemen van proeven zou gretig gebruik worden gemaakt dat zou het begin zijn van de victorie. „Eenigzins" waarschijnlijk is echter, dat geen proefneming zal worden voorgesteld, zoolang niet reeds in principe de Avensche- lijkheid der bedoelde bewijskracht is aangenomen. Daarom blijve gelijk voorheen schoon niet met uitsluiting van andere onder- Averpen op ons program als een der hoofdpuntenbevordering van de invoering van bewijskracht ten aanzien van grenzen. ZwolleJanuari 1907, R. A. de Wal.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 212