211 schappelijke eischen van het landmetersexamen is voor bijhouding van het bestaande kadaster niet noodig." Wenscht men nu met de motie uit te spreken, dat eene ver betering in de opleiding tot landmeter voor de vernieuwing van het kadaster niet langer wenschelijk wordt geoordeeld. Kunnen zij, die zich in alle opzichten geschikt rekenen een kadaster met be wijskracht tot stand te brengen, ontkennen, dat het gewenscht is, dat de lange weg die zij hebben moeten afleggen om die ontwikkeling te verkrijgen, worde vervangen door eene opleiding die, direct op het doel gericht, veel grootere waarborgen aanbiedt voor de groote meerderheid om de gewenschte geschiktheid te verkrijgen? Wie van ons zou kunnen getuigen, dat hij uitsluitend door eigen vorming het tot denzelfden graad van geschiktheid wist te brengen, als door hem zou zijn bereikt, wanneer hij methodisch gebruik had gemaakt van alle ten diénste staande hulpmiddelen en leerkrachten? Wenscht men het kadaster tot meerdere volmaking te brengen, dan mag zeker het vraagstuk der opleiding vrijmoedig onder de oogen worden gezien, gelijk dit door de Vereeniging bijna van haar ontstaan af is geschied. Laat ons, in dezen voor ons dienstvak zoo ernstigen tijd, blijk geven van ons streven naar betere en hoogere ontwikkeling, ter verkrijging van het practisch bereikbare op het gebied onzer vor ming, en ook op dat van onze staatsinstelling; laat ons de thans geboden gelegenheid benutten, om een grooten stap voorwaarts te doen, en niet alles op het spel zetten om onmiddellijk te bekomen, wat in veler oogen het meest wenschelijke is, doch langs den weg der meer geleidelijke ontwikkeling trachten te bereiken, wat ons dienstvak in staat zal stellen meer en beter dan tot nog toe het algemeen belang te dienen. Laat ons ten aanhoore der thans beraadslagende staatscommissie uitspreken, dat wij ook een middenweg wenschen te aanvaarden en niet het goede afwijzen, wanneer het in veler oog betere nog niet kan worden toegestaan. Utrecht. I r i Januari '07. Leeuwarden. 0. W. Hoffmann. M. de Vos.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 221