213 Natuurkundig onderzoek der Koloniën en door onze Vereeniging, voor zoover mogelijk, als lid te doen inschrijven, waren de zoo genaamde voorbereidende maatregelen getroffen en kon ons bestuur tot meer gewichtigen arbeid overgaan. In de eerste plaats dient nu te worden genoemd de door het lid E. W. van Embden gehouden cursus, ten doel hebbende de landmeteis verder vertrouwd te maken met de bepaling van tijd en azimuthhetgeen hiertoe aan kennis noodig is, komt toch, wonderlijk genoeg, in het programma van het landmeters-examen niet voor. Omtrent de bijzonderheden van dezen cursus, welke van 12 Juni tot 26 Juli werd gehouden, zij verder verwezen naar het afzonderlijk, hierachter opgenomen verslag. In de tweede plaats zij vermeld de aanleg van eene bescheiden bibliotheek en de instelling van een zoogen, „leestrommel", met wetenschappelijke en vakliteratuur. Met dezen leestrommel ging het echter niet naar wensch; doordat onderscheiden leden dikwijls voor korter of langer tijd de stad verlieten, kon eene behoor lijke en geregelde doorzending der boeken niet worden verkregen en moest deze poging dus worden gestaakt. Wij zijn nu genaderd tot den 29en Juli, den avond waarop door het lid W. L. Loth, Gouvernements-Landmeter, de eerste openbare lezing werd gehouden, tot titel dragende; Geschiedkundige Mede- deelingen omtrent de uitoefening van het Landmetersberoep in Suriname. De Vergadering bijgewoond door meest alle autoriteiten in de kolonie, werd door den Voorzitter met eene korte, toepasselijke rede geopend. Na de lezing van den heer Loth, welke een warm applaus ten deel viel en waardig werd gekeurd als Eerste Bulletin der Vereeniging door den druk openbaar te worden gemaakt, gaf de Voorzitter een door hem zelf vervaardigd vers ten beste, waarin op zeer humoristische wijze het tot standkomen der Vereeniging werd beschreven. De Heer Have laar, Onder-Voorzitter van den Raad van Bestuur, bedankte, ook namens de overige genoodigden, voor den interes santen avond en gaf voorts in welgekozen woorden uiting aan de instemming waarmede de oprichting der Vereeniging en haar wijze van optreden algemeen werd begroet. Eenige zaken van minder belang met stilzwijgen voorbijgaande, dient nu de aandacht gevestigd op de oprichting van den „Aspiranten-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 223