215 eeniging in bloei moge zien toenemen, waartoe wij een beroep doen op den steun en de medewerking van al onze medeleden. Het Bestuur, G. A. J. Struycken, ParamariboApril 1906. Cursus over Azimuth- en Tijdsbepaling. Sinds menschenheugenis werd in Suriname door de landmeters en hen die als zoodanig optraden, bij het uitzetten van richtingen gebruik gemaakt van de aanwijzingen der boussole zonder dat de miswijzing der magneetnaald ooit in rekening werd gebracht. Dat dientengevolge geen enkele der vele „metingen" (met uitzonde ring slechts van ééne lijn door eene speciale commissie getraceerd), juist was, behoeft geen betoog. Van Gouvernementswege werd die toestand evenwel gesanctioneerd en opvolgende geslachten van landmeters hadden zich daarbij neergelegd. Eerst in het laatst van het jaar 1902 bleek, naar aanleiding van een geschil over de grensscheiding van twee placers, dat voor het Ilof van Justitie moest worden besleeht, de noodzakelijkheid voor de landmeters om in de toekomst te breken met de tot dusver gevolgde verkeerde gewoonte; ook van Gouvernementszijde werd het onhoudbare van den toestand ingezien, doch tot maatregelen kwam men eerst in 1904, toen aan de landmeters een boekje werd uitgereikt: „Handleiding voor het bepalen van de correctie eener boussole enz." door den heer L. A. Bakhuis, die als leider der Goppename-expeditie juist in den tijd van den „crisis" in Suriname vertoefde. Verder werden door den kapitein L. Hinrichs op last van het Gouvernement, op enkele punten in de kolonie lijnen getraceerd en vastgesteld die de „ware" noordlijn aangaven en waarmede dus de landmeters de afwijkingen hunner boussoles konden constateeren. Herziening van de offlcieele instructie voor de land meters, en van de examen-eischen werd ter hand genomen en al is deze tot heden toe nog niet tot stand gekomen, met de oude richting werd toch voor goed gebroken. Voorzitter. J. M. DA COSTA, fung. Secret, en Penningm.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 225