216 De inmiddels opgerichte 1 .andmoters-Vereeniging gevoelde échter dat er meer diende gedaan te worden dan het uitzetten van eenige lijnen en het uitreiken van eene handleiding; hetgeen toch in die handleiding beschreven werd was voor vele landmeters niet be grijpelijk. omdat bij hunne opleiding slechts rekening was gehouden met officieele examen-eischen en deze niet hoog gonoeg zijn gesteld. De Vereeniging besloot daarom hare leden in de gelegenheid te stellen zich de ontbrekende kennis eigen te maken; het lid E. W. van Emden, gepens. genie-officier, werd bereid gevonden de leiding van een cursus voor het bovenomschreven doel op zich te nemen. De cursus werd den 12en Juni 1905 begonnen en eindigde den 26cn Juli d. a. v. In het geheel werden 23 avonden aan het theoretisch en 6 oefeningen aan het practisch deel gewijd, terwijl, wat het laatste betreft, tal van malen herhalingsoefeningen werden gehouden. Het programma van de leerstof omvatte: a. eene korte herhaling van het voornaamste uit de gonio- en trigonometrie en de stereo metrie; b. de beginselen der bolv.-driehoeksmeting en van de kosmo grafie; c. de behandeling van azimuth en tijdsbepaling, zoomede die van lengte en breedte. Aan den cursus werd deelgenomen door de leden J.G. H. P. Boertje, J. A. da Costa, J. M. da Costa, A. A. Dragten, L. F. T. Horst, D. J. van Meerendonek, H. J. van Ommeren, R. F. A. del Prado, J. A. Putscher, E. C. Samson, en H. M. Simons terwijl de leden J. A. Polak en W. S. A. Colago Belmonte, die verhinderd waren den cursus te volgen, toch hunnen finantieelen steun verleenden. Aan den heer Nijon, die op het punt stond het examen als landmeter te doen, werd vergund den cursus te volgen. Dat het onderricht aan goede handen was toevertrouwd en de cursus in zijn geheel in een ernstig gevoelde behoefte voor zag, bleek voldoende uit de trouwe opkomst der deelnemers. Door den Voorzitter werd op een der avonden uit een tijdschrift een zeer toepasselijk artikel voorgelezen, dat over tijd en tijds bepaling in vroeger jaren handelde. Bij de sluiting van den cursus, welke geschiedde door den Voorzitter, wees deze op hetgrootenut dat de leden in de toekomst van het geleerde zouden kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 226