220 Nu de centralisatie van opnemings- en kaarteeringswerkzaamheden reeds gedeeltelijk in werking is getreden, wordt het een bepaalde behoefte zoo volledig mogelijk te kunnen worden ingelicht, omtrent den topographischen dienst. Aan die behoefte zal getracht worden te voorzien door de uitgifte van een jaarverslag, waarin ook tech nische en administratieve mededeelbaren zulten worden opgenomen. Voor dit eerste verslag werd het van belang geacht ook op te nemen hetgeen van de loopende werkzaamheden in vorige jaren is verricht. Het Algemeen Verslag behandelt onder A. Terreinwerkzaamheden en onder B. Reproductiewerkzaamheden. Bij de terreinwerkzaamheden wordt besproken de hoofd- en secundaire driehoeksmeting van Zuid-Sumatra, toegelicht door een kaart van het triangulatienet. Wij nemen hieruit over de middelbare fout van den op het station vereffenden hoek 0",34 en die volgens de internationale benaderingsformule uit de sluitfouten der driehoeken 0",64. De secundaire driehoeksmeting van Midden-Java wordt vermeld onder toelichting van eene kaart van de inschakeling der punten van de 2e orde en de hulppunten der 3e orde der triangulatie van Semarang. Bij de bespreking van de topographisclie opnemingen van Midden- Java is een kaart in kleuren opgenomen van de kraters van den Merapi, den Soernbing en den Sendoro, die een duidelijk beeld geeft van de terreinvormen en kan getuigen van de te overwinnen moeilijkheden bij dergelijken arbeid. Ook de herziening der topogx-aphische kaarten wordt in beeld weergegeven en de bijgevoegde kaarten toonen aan, welke verande ringen voor sommigen sinds 1875 deze herziening noodzakelijk maakten. Verder worden vermeld de opnemingen in Tapanoeli en die van Atjeh en onderhoorigheden en bij de „Vluchtige opnemingen" die van het landschap Korintji met kaart, en van Zuid-Celebes. Ten slotte wordt verslag gegeven van de Landrentemetingen in Kedoe. De reproductiewerkzaamheden vindt men vermeld en toegelicht door graphische voorstelling en staten, waaruit de omvang van dit onderdeel kan worden afgeleid. Een plattegrond van het Topo- graphisch bureau te Batavia na de verbouwing in 1905 is er aan toegevoegd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 230