221 In het administratief gedeelte van het Jaarverslag wordt melding gemaakt van de wijze van opleiding van den Officier, van den Europeeschen en van den Inlandschen opnemer. In de „Bijdragen van Algemeenen Aard" vindt men in de eerste plaats eene verhandeling over de centralisatie van de opnemings- en kaarteeringswerkzaamheden. Achtereenvolgens worden behalve den algemeenen dienst besprokende Kadastrale Dienst, het Bosch wezen, de Irrigatie, Spoorwegaanleg en het Mijnwezen. De ver houding en de verdeel ing van het arbeidsgebied der verschillende afdeelingen vinden eveneens vermelding. Verder is opgenomen „De bepaling van het Lengteverschil tusschen Palembang en Lahat" door S. Blok en „Beschouwingen over het gebruik voor topographische doeleinden van de resultaten dei- opneming van Noordwest Krawang door den Irrigatiedienst te Poerwakarta. Met een kaart" door J. van Boon. Nog bevat het Verslag eenige overzichten en opgaven omtrent de algemeene kosten en verkrijgbaar gestelde kaarten. Het geheel vormt een kloek boekdeel dat door de nette uitvoering van het typographische gedeelte en de keurig afgewerkte kaarten een zeer gunstigen indruk maakt, gelijk het getuigt van de uitnemende wijze waarop alles wat tot den topographischen dienst behoort is georganiseerd. Wij stellen ons voor, enkele onderdeelen van dit verslag later meer uitvoerig in bespreking te brengen. Zeitschrift des Rh. West. L. V. 1906. G. Hillmer. Prof. Die Landesvermessung und die geologische Ver mes sung in den Vereinigten Staaten von Nord-Amerika. Nos. 2, 3 en 4. Mauve. Die Vermessungen, Eisenbahn- und Wegebauten in den Schutzgebieten. Aus dem Jahresbericht über die Entwicklung der deutschen Schutzgebiete. N°. 3. Rudolf Dorn. Landmesser und Assistent für Geodasie. Ausglei- chung der Messungsfehler für ein Viereck, in ivelchem die vier Seiten und die beiden Diagonalen gemessen sind. N°. 4. Schumacher. Prof. Dr. Die Enteignungspflicht der Gemeinden nach dem Fluchtliniengesetze. N°. 5.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 231