25 commissie, aan welke Commissie dan tevens zou kunnen worden opgedragen te onderzoeken, in hoeverre de thans bestaande regeling betreffende de kantoren van hypotheken en kadaster herziening behoeft en of wellicht niet vereeniging der registratie kantoren hiermede aanbeveling zou verdienen. (Handelingen der Tweede Kamer St. Gen. 1905/06, pag. 965973.) 2°. van het verlangen van denzelfden Minister, om over de vraag, of het kadaster zelf wijziging behoeft, waarbij dan ook komt de vraag van het rechtsgeldig karakter van het kadaster, overleg te plegen met den Heer Minister van Justitie. (Hande lingen der Tweede Kamer St. Gen. pag. 973977.) Nu dus wellicht eerlang de vraag, of bewijskracht omtrent de grenzen der perceelen moet worden toegekend aan een met dat doel samengesteld kadaster, aan eene Staatscommissie ter beant woording zal worden voorgelegd, en deze vraag weder ten nauwste verband houdt met de overdracht der onroerende zaken, veroorlooft het Hoofdbestuur voornoemd zich de vrijheid, om aan Uwe Excellentie in overweging te geven, om aan dezelfde Staatcommissie de vraag ter beantwoording voor te leggen; „of de rechtszekerheid van den grondeigendom niet behoefte heeft aan een wettelijk voorschrift, dat alle acten, bestemd om in de openbare registers te worden over geschreven, aangeteekend of vermeld, in authentieken vorm moeten worden verleden?" Het Hoofdbestuur wordt tot het stellen van deze vraag ge leid door de omstandigheid, dat vele dergelijke acten in onder- handschen vorm worden opgemaakt en dat in sommige gedeelten van ons land deze vorm voor zoodanige acten voortdurend meer gebruikelijk wordt. Ten betooge van de wenschelijkheid van den authentieken vorm voor dergelijke acten zou het Hoofdbestuur kunnen volstaan met eene verwijzing: Ten eerste, naar het rapport der Staatscommissie van 1867, die tot taak had voorbereiding der herziening van de wetgeving op de eigendomsoverdracht van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en het notariaat; het rapport dier Commissie, gedagteekend 21 April 1870, bevat reeds het voorstel: „geene andere acten worden ten kantore van hypotheken overgeschreven, dan die in authentieken vorm zijn verleden." Ten tweede, naar de handelingen der Nederlandsche Juristen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 25