27 of men de registratiebelasting in den huidigen vorm behoudt, dan wel dat daarmede wordt gebroken, zoolang door den fiscus eene belasting wordt geheven op de mutatiën van vast goed onder de levenden en de prijs tot grondslag der heffing strekt, heeft de fiscus een aanzienlijk geldelijk belang bij de juiste vermelding van dien prijs en het behoeft geen betoog dat het veel meer waarschijnlijk is, dat in eene authentieke acte de prijs juist wordt vermeld, dan in eene onderhandsche acte, veelal opgemaakt door een zaakwaar nemer en waarin partijen alles kunnen schrijven wat zij maarwenschen. Ten derde: Het belang van het Nederlandsche Notariaat. Wanneer de staat het wensclielijk acht, dat binnen zijn kring in functie zijn ongeveer 840 notarissen (ambtenaren), dan rust op hem de ver plichting om te zorgen, dat deze ambtenaren in de uitoefening van hun vertrouwensambt een bron vinden van genoegzame inkomsten. Dat het openbaar belang hierbij ten nauwste is betrokken, springt in het oog. Onregelmatigheden van notarissen hadden soms on behoorlijke gedragingen, maar soms ook gemis aan genoegzame inkomsten tot oorzaak. En vooral dit laatste moet aan den Staat nimmer als grief kunnen worden aangerekend! Daarom behoort de Staat niet voor te gaan gelijk helaas ge schiedt in aankoop van onroerende zaken bij onderhandsche acte De zaakwaarnemerij neemt voortdurend toe; onder hen, die haar uitoefenen zijn burgemeesters en gemeentesecretarissen, niettegen staande de bepaling van de artt. 63 en 99 der gemeentewet; vooral in het noorden des lands en ook reeds in andere gedeelten van het Koninkrijk worden openbare verkoopingen van onroerende goederen gehouden ten overstaan vanzaakwaarnemers; in ons land bestaan strafbepalingen op het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, doch niet op onbevoegde uitoefening der rechtspractijkaan alles wat in den loop der laatste zestig jaren te dezen aanzien werd gevraagd, is door de Regeeringen geen aandacht geschonken. De eischen, die voor het verkrijgen van het notarisambt worden gesteld, zijn terecht voortdurend moeilijker geworden; het is van algemeene bekendheid dat, wanneer na moeilijke en kostbare studie de bevordering tot candidaat-notaris is bereikt, een groot aantal jaren door den candidaat op eene benoeming moet worden gewacht, zoodat in den regel het notarisambt niet beneden den 40-jarigen leeftijd wordt verkregen. Wanneer nu de notaris lijdelijk moet aanzien, dat de verkoopingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 27